Dvojice biologů posunula o čtyři dny rekord doby pobytu pod hladinou

Biologové Bruce Centrell a Jessica Fainová téměř 10 týdnů strávili v ocelové buňce v moři u ostrova Key Largo ve státě Florida. Kyslíkem, pitnou vodou a jídlem je zásoboval tým z pevniny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moře a vlny

moře a vlny | Foto: Jan Rosenauer

Buňka kdysi sloužila jako laboratoř, teď si ji ale zájemci mohou pronajmout coby jediný podvodní hotel na světě, jak píše server Newsweek.

Cílem dvojice vědců bylo zkoumat mořskou biologii, chtěli ale také zaujmout a přivést k vědě mladé lidi. Jednou týdně prostřednictvím internetu dokonce z buňky přednášeli na nejrůznější témata z oblasti biologie a s žáky komunikovali i přes videochat.

Všechny jejich přednášky jsou na internetu pod názvem Classroom Under the Sea, tedy třída pod vodou. Lákadlem na tyto lekce byli i hosté, a proto na přednášce v buňce hostoval například Buzz Aldrin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O době strávené pod mořskou hladinou mluví potápěč Petr Leitner, který má bohaté zkušenosti s prozkoumáváním lodních a jiných vraků

I když měli všechno, co člověk k životu potřebuje, vzkázala dvojice, že trvalé obydlení mořského dna člověkem je zatím vyloučené.

Lidem by prý chyběl sluneční svit. A život pod vodní hladinou znepříjemňuje například podvodní tlak. Na ten si biologové museli hodně zvykat třeba při vaření - jídlo je totiž pod tlakem hotové rychleji.

„Takovou dobu strávenou pod hladinou si nedovedu představit, hlavně psychicky. Můžeme si to představit jako takové malé vězení, i když svoboda omezená není. Chybí tam sluníčko, prostor, i když máte relativně komfortní podmínky k životu – teplo, potraviny, kyslík. Omezení prostoru je i tam strašně znát,“ říká potápěč Petr Leitner, který má bohaté zkušenosti s prozkoumáváním lodních a jiných vraků hluboko pod hladinou.

Biologové pobývali v sedmimetrové hloubce. Podle Leitnera je sedm metrů považováno za teoretickou hranici, ve které může být člověk libovolně dlouho a není blokován výstupem na hladinu.

„Plyny, které se mu rozplynou v organismu, nabydou takové úrovně, že ještě umožní výstup na hladinu bez nějakých složitých dekompresních procedur. Fyzicky to nevnímáte,“ vysvětluje Leitner.


Zvětšit mapu

mkp, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme