Eisen podpořil v Brně česko-americkou spolupráci badatelů a velkých firem

Americká vláda chce v Jihomoravském kraji podpořit výzkum v medicíně nebo informačních technologiích. Spolupráci mezi americkými a českými vědci a také velkými firmami dnes v Brně představil americký velvyslanec Norman Eisen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norman L.Eisen

Norman L.Eisen | Foto: Filip Jandourek

Jižní Morava a právě Brno mají podle velvyslance Normana Eisena velký potenciál na česko-americkou spolupráci. Ta se rozvíjí hlavně ve velkých výzkumných centrech, která vznikají společně s univerzitami a firmami.

Příkladem unikátního výzkumu, který se mezi USA a Českem rozjel, je budované Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC při Fakultní nemocnici sv. Anny v Brně. Nové léčebné metody, ale také vývoj léčiv hlavně v oblasti kardiovaskulární medicíny tady pomáhá rozjet prestižní americká nemocnice Mayo Clinic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plánované česko-americké spolupráci badatelů se věnovala reportérka Petra Benešová

Podle Adama Svobodníka, vedoucího klinického vývoje a transferu technologií, je v rámci výzkumu vedeno několik dílčích vědeckovýzkumných projektů: „Každý z těchto vědeckovýzkumných projektů je garantován a oporně veden nějakým odborníkem ze zahraničí, především tedy z Mayo Clinic.“

Nové materiály, biomedicínu nebo informační technologie pak ve spolupráci s americkými vědci rozvíjí také budoucí Středoevropský technologický institut CEITEC.

„Máme celou řadu velice konkrétních nástrojů ke spolupráci. Například se jedná o výzkumné projekty kanceláře námořního výzkumu, která zahrnuje nejen Brno, ale také celou Českou republiku. A samozřejmě podporujeme spolupráci českých a amerických firem,“ řekl Eisen na dnešní návštěvě Brna.

Jižní Morava, koncentrace vysokých škol a také zdejší firmy a výzkumná pracoviště jsou pro americké podniky stále atraktivnější. Jedním z důvodů je i fakt, že do tří let sem půjde z evropských fondů zhruba 17 miliard korun do výzkumu. Z americké pokladny bych jich mělo přitéci ještě více.

„Pracujeme na dalších investicích, které můžeme zrealizovat. Spojené státy se během mého pobytu v Praze zaměřují na vědu a technologii v oblasti udržitelných zdrojů energie. Právě v tomto oboru chceme také navázat spolupráci s Českem,“ uvedl Eisen.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška to je také dobrá příležitost pro nová pracovní místa.

Petra Benešová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme