Eisen podpořil v Brně česko-americkou spolupráci badatelů a velkých firem

Americká vláda chce v Jihomoravském kraji podpořit výzkum v medicíně nebo informačních technologiích. Spolupráci mezi americkými a českými vědci a také velkými firmami dnes v Brně představil americký velvyslanec Norman Eisen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norman L.Eisen | Foto: Filip Jandourek

Jižní Morava a právě Brno mají podle velvyslance Normana Eisena velký potenciál na česko-americkou spolupráci. Ta se rozvíjí hlavně ve velkých výzkumných centrech, která vznikají společně s univerzitami a firmami.

Příkladem unikátního výzkumu, který se mezi USA a Českem rozjel, je budované Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC při Fakultní nemocnici sv. Anny v Brně. Nové léčebné metody, ale také vývoj léčiv hlavně v oblasti kardiovaskulární medicíny tady pomáhá rozjet prestižní americká nemocnice Mayo Clinic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plánované česko-americké spolupráci badatelů se věnovala reportérka Petra Benešová

Podle Adama Svobodníka, vedoucího klinického vývoje a transferu technologií, je v rámci výzkumu vedeno několik dílčích vědeckovýzkumných projektů: „Každý z těchto vědeckovýzkumných projektů je garantován a oporně veden nějakým odborníkem ze zahraničí, především tedy z Mayo Clinic.“

Nové materiály, biomedicínu nebo informační technologie pak ve spolupráci s americkými vědci rozvíjí také budoucí Středoevropský technologický institut CEITEC.

„Máme celou řadu velice konkrétních nástrojů ke spolupráci. Například se jedná o výzkumné projekty kanceláře námořního výzkumu, která zahrnuje nejen Brno, ale také celou Českou republiku. A samozřejmě podporujeme spolupráci českých a amerických firem,“ řekl Eisen na dnešní návštěvě Brna.

Jižní Morava, koncentrace vysokých škol a také zdejší firmy a výzkumná pracoviště jsou pro americké podniky stále atraktivnější. Jedním z důvodů je i fakt, že do tří let sem půjde z evropských fondů zhruba 17 miliard korun do výzkumu. Z americké pokladny bych jich mělo přitéci ještě více.

„Pracujeme na dalších investicích, které můžeme zrealizovat. Spojené státy se během mého pobytu v Praze zaměřují na vědu a technologii v oblasti udržitelných zdrojů energie. Právě v tomto oboru chceme také navázat spolupráci s Českem,“ uvedl Eisen.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška to je také dobrá příležitost pro nová pracovní místa.

Petra Benešová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme