Energetické drinky s alkoholem mohou způsobit kolaps

Energetické drinky byly původně určené hlavně pro atlety a lidi v rekonvalescenci. Dnes však patří k módním trendům, a tak je pijí zejména mladí lidé. Problém je však v tom, že je často kombinují s alkoholem, což je nebezpečné, a dokonce zakázané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Limonáda (ilustr. foto) | Foto: Comstock Images

Energetické drinky pomáhají lidem překonat únavu. Pokud jste třeba za volantem a máte před sebou ještě dlouhou cestu, pak vás plechovka plná energie určitě příjemně povzbudí. Myslet byste však měli na to, že když se cítíme unavení, cosi nám tělo signalizuje.

„Únava je takový stav organismu, který brání nějakému vyčerpání. To znamená, že pokud v takové fázi vypijeme energetický nápoj, tak ten organismus přetahujeme,“ říká gastroenterolog Pavel Kohout z Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jedna plechovka energetického nápoje obsahuje zhruba stejně kofeinu jako šálek kávy, je v ní však také velké množství cukru a dalších stimulujících látek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečí míchání energetických nápojů s alkoholem v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Kofein je jedna z látek, která navozuje toleranci. To znamená, že k tomu, aby nastal stejný účinek, tak se musí konzumovat kofeinu více. Samozřejmě potom jsou i příznaky při nedostatku kofeinu, které známe všichni jako velkou únavu, bolest hlavy,“ vysvětluje Pavel Kohout.

Mezi trendy poslední doby patří i pití energetických nápojů s alkoholem. Z takové kombinace si ale určitě odnesete pořádný bolehlav. A nejen to, varuje Michal Křížka z Institutu kávy.

„Pít energetický nápoj s alkoholem je velké zdravotní riziko. Jsou popsané desítky případů, kdy došlo k selhání organismu,“ říká Michal Křížka.

Energetickým drinkům by se měli vyhnout lidé s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, diabetici, těhotné ženy a samozřejmě děti. Ti ostatní by je měli pít jen ve výjimečných případech, a rozhodně ne pravidelně.

Andrea Skalická, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme