Genová terapie vyléčila barvoslepé opice

Dvě opice jménem Dalton a Sam jsou prvními primáty, u kterých vědci dokázali vyléčit barvoslepost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kotul veverovitý

Kotul veverovitý | Foto: Zoo Olomouc

U malých jihoamerických opic kotulů veverovitých (Saimiri sciureus) vidí samice barevně, ale samci jsou barvoslepí. Pro normální barevné vidění opice potřebují dvě kopie genu pro bílkovinu opsin, který se přenáší na X chromozómu. Samci mají pouze jeden X chromozóm a jednu kopii genu. Kvůli tomu je pro ně - stejně jako u lidí postižených geneticky podmíněnou barvoslepostí - nemožné rozlišit červenou a zelenou barvu.

Dalton a Sam jsou vůbec prvními samci kotulů, kteří si mohli prohlédnout svět v plných barvách. Výzkumníci z Washingtonské university jim vstříkli injekce neškodného viru, do kterého vložili lidské geny pro opsin. Virus pak geny dopravil přímo do genomu sítnicových buněk čípků, které produkují světločivné pigmenty. Po 20 týdnech testy vidění barevných puntíků ukázaly, že oba samci začínají vnímat rozdíl mezi červenou a zelenou barvou.

Nově nabytou schopnost si Dalton a Sam podle článku na stránkách Nature News uchovávají už dva roky a netrpí žádnými vedlejšími účinky genové terapie. Podstatné také je, že samci terapii prodělali ve středním dospělém věku, ale jejich mozek se nově získanému barevnému vidění dokázal bez problémů přizpůsobit.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme