Geny pro výšku přestaly unikat

Výška lidské postavy představovala pro genetiky velkou výzvu. Na jednu stranu všichni věděli, že je z 80 až 90 % dědičná, ale na druhou stranu se zatím nepodařilo najít geny, které by určovaly, jak bude člověk vysoký.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DNA

DNA | Foto: National Human Genome Research Institute

Navzdory úsilí mnoha hledačů genů se zatím podařilo objevit jen asi 5 % genů odpovědných za naši výšku. Kvůli této „chybějící dědičnosti“ se vědci rozdělili do dvou táborů. Jeden tvrdil, že žádné neobjevené geny velkého efektu už v lidském genomu nezbývají, zatímco druhý byl o jejich existenci přesvědčen a chybu hledal v metodách výzkumu. Jak to doopravdy je, ukázala statistická studie australských výzkumníků.

Vědci se stejně jako jejich předchůdci zaměřili na souvislost mezi výškou člověka a variacemi jeho DNA, které se označují jako jednonukleotidové polymorfismy (SPN). Na rozdíl od dřívějších studií netestovali každý polymorfismus zvlášť, ale u každého člověka současně otestovali téměř 300 000 různých variací. Širší přístup se osvědčil a vědci mohli na základě jednonukleotidových polymorfismů vysvětlit 45 % výškových variací lidské populace.

Vzhledem k tomu, že výška se dědí z více než 80 %, můžeme říci, že se podařilo odhalit nejméně polovinu dědičnosti. Také to ale znamená, že za lidskou výšku nejsou odpovědné žádné dosud nepoznané geny velkého efektu. Jak vysoko se během růstu vytáhneme, závisí velkém počtu genů, jejichž činnost je jen velmi nenápadná a dosavadní statistické analýzy ji prostě přehlížely.

Zdroj: Science Now, Nature, Nature News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme