Grantová agentura ocenila výzkum Parkinsonovy choroby vedený pražským týmem

Cenu předsedy Grantové agentury za mimořádné výsledky v základním výzkumu dostaly letos tři vědecké projekty z Brna a pražský výzkumný tým. Poslední zmiňovaný vedl neurolog Robert Jech. Zabýval se metodou léčby Parkinsonovy nemoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poznání všech funkcí a vlastností mozku je stále předmětem výzkumu...

Poznání všech funkcí a vlastností mozku je stále předmětem výzkumu... | Foto: Fotobanka Profimedia

Robertu Jechovi tleskají hlavně pacienti. Řadu z nich vrátil do života, třeba Václava Fiedlera.

„Parkinsonovu nemoc mám asi 22., 23. rok. Bral jsem už moc prášků, tak jsem požádal lékaře, jestli by bylo možné mě zařadit mezi operace na hlubokou mozkovou stimulaci. Když si to vypnu, mám takové potíže, že nemůžu chodit. Jsem prostě off,“ vypráví pacient.

Přehrát

00:00 / 00:00

Témata vítězných projektů zjišťovala redaktorka ČRo Klára Bílá.

Tým neurologa Jecha se zabýval metodou, která nahrazuje u některých pacientů léky. Spočívá v zavedení neurostimulátoru do přesně určeného místa v mozku. V české klinické praxi se používá už 15 let. Vědci v oceněném projektu zkoumali, co se v mozku při aplikaci stimulátoru děje a proč.

„Nemoc se nevyléčila, potlačily se jen symptomy, to je všem jasné. Co ovšem není jasné, jak ta stimulace to vlastně dělá. Jakákoli léčba je spojená s nežádoucími účinky, i tato, takže hledali jsme vysvětlení pro nežádoucí účinky, které hluboká mozková stimulace má,“ popisuje smysl výzkumu Jech.

V Česku je zhruba 15 až 17 tisíc lidí, kteří mají Parkinsonovu nemoc. Její příčiny lékaři zatím neznají. Nemocní bývají zpomalení, ztuhlí, někdy se třesou a špatně mluví, připomíná Jana Večlová z Parkinsonovy společnosti:

„Zatím jenom tyto léky zpomalují průběh Parkinsonovy nemoci a bohužel zatím se takový lék, který by vyléčil tuto chorobu, neobjevil.“

Další oceněné projekty

Mezi mimořádné výsledky na poli základního výzkumu odborníci zařadili i analýzu nejstarších osobních ozdob člověka nalezených na Moravě.

Další tým řešil rizika antibiotik na zdraví člověka i zvířat. Čestné uznání získal projekt za vývoj nových fotoaktivovatelných molekul pro chemická a biologická využití. Vybírat ty nejlepší je těžké, říká předseda agentury Petr Matějů.

„Máme skvělý systém panelů, kde je nezávislost téměř zaručena, a kdyby náhodou nebyla, tak stejně nakonec poslední slovo mají zahraniční oponenti,“ upozorňuje Matějů a dodává, že k cenám se váže i peněžitá odměna, za hlavní cenu je 100 tisíc a za čestné uznání 30 tisíc.

O granty se ročně uchází přes tři tisíce vědců, jen čtvrtina peníze získá. Agentura mezi ně ročně rozdělí tři miliardy korun.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme