Hlavní cenu Česká hlava obdrží kardiolog Petr Widimský

Rada pro výzkum, vývoj a inovace vybrala mezi devíti nominovanými odborníky kardiologa profesora Petra Widimského, aby mu udělila Národní cenu za mimořádné vědecké výsledky – Česká hlava. Již desátý slavnostní galavečer se uskuteční dnes v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká hlava | Foto: Press kit

„Já jsem promoval v roce 1979 a jako sanitář jsem začal v roce 1976. V té době už byly koronární jednotky standardní věc. Zaváděly se v zahraničí koncem 60. let a u nás na počátku 70. let,“ popisuje začátky své kardiologické praxe a zároveň i vědecké kariéry profesor Widimský.

Tehdejší způsob léčby infarktu myokardu byl ovšem s tím dnešním naprosto nesrovnatelný. „Infarkt se léčil v podstatě tak, že se pacient položil na nejbližší monitorované lůžko a čekalo se, jestli se vyvine nějaká komplikace. Pokud se vyvinula, některé komplikace, zejména poruchy srdečního rytmu, jsme uměli léčit už tehdy, ale infarkt jako takový jsme vyléčit neuměli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Tamchyna připravil portrét profesora Petra Widimského

Celoživotní práce profesora Petra Widimského tak vlastně kopíruje vývoj léčby infarktu až na dnešní úroveň. A byly to nakonec i vědecké výsledky jeho týmu, které pomohly České republice ve světě ke značnému renomé.

„Před několika lety dokonce vyšel v New York Times článek o tom, že když dostane Američan infarkt, je nejlepší, aby ho dostal v Praze. Je to skutečně tak, že angioplastiku doléčby infarktu jsme zaváděli jako jedni z prvních,“ popisuje profesor Widimský.

Slova jako katetr nebo balónková angioplastika se začala mezi lidmi používat docela běžně. Ale bohužel i v té době stále ještě platilo, že nejbližší nemocnice je pro pacienta lepší než specializované kardiocentrum.

Pak ale vznikla přelomová studie ‚Prague 1‘, která na přesných číslech vyléčených pacientů dokázala, že kardiocentrum a moderní metody léčby jsou v rozhodujícím čase i v případě akutního infarktu myokardu vždy na prvním místě.

„Tuhle studii jsme prezentovali v roce 1999 na velkém kongresu, kde bylo 25 tisíc kardiologů, a tím začala revoluce v kardiologii, která vlastně doznívá dodnes. V podstatě v celém světě se podle tohoto modelu mění léčba infarktu. Pacient s infarktem už není vezen do té nejbližší nemocnice, ale záchranka ho veze do nejbližšího kardiocentra.“

Právě to, jak zásadně změnil způsob léčby infarktu myokardu, je hlavním důvodem, proč kardiolog, profesor Petr Widimský převezme dnes večer v Praze hlavní národní cenu za mimořádné vědecké výsledky Česká hlava.

Na slavnostním galavečeru budou dnes uděleny ceny Česká hlava vědcům i v několika dalších kategoriích. Ceremoniál předávání cen domácí vědecké elitě se letos koná už podesáté.

Robert Tamchyna, Alžběta Havlová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme