Hlubokomořským rybám chutnají rostliny

Rostlina, která se ocitne na hladině oceánu a zvolna klesne do tisícimetrové hloubky, nepřijde nazmar. Dole už se na ni těší hlubokomořské ryby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrujovka velká (Spectrunculus grandis)

Hrujovka velká (Spectrunculus grandis) | Foto: public domain, NOAA/MBARI

Hlubokomořské ryby obývají velmi pusté prostředí, ve kterém se mohou živit jen jinými hlubinnými živočichy nebo ožírat mrtvá těla, která klesají ke dnu z horních vrstev oceánu. Jedinci, které se podařilo odchytit a nějakou dobu udržet naživu v akváriích, ale předvedli, že velmi ochotně žerou i zelené rostliny. Pestré chutě hlubinných ryb teď doložilo také unikátní video, které natočili biologové z Aberdeenské univerzity.

K listu špenátu vědci připevnili videokameru a celou návnadu nechali klesnout do hlubin severního Atlantiku asi 185 km od pobřeží Portugalska. V hloubce 3000 metrů kamera zachytila nejméně tři druhy velkých hlubinných ryb - hlavouny ozbrojené (Coryphaenoides armatus), hlavouny středomořské (C. mediterraneus) a blíže neurčené druhy hrujovek (Spectrunculus). Ryby začaly na zeleninu okamžitě útočit a utrhávat z ní drobné kousky, které polykaly. Je to vůbec první doklad toho, že by se volně žijící hlubokomořské ryby krmily rostlinným materiálem, který k nim padá z povrchu oceánu.

Pozorování také naznačuje jednu zajímavou možnost. Většina rostlinné hmoty, která se dostane na dno, pochází z povrchových vrstev oceánu, kde žije fytoplankton. Zatím se předpokládalo, že po svém odumření klesá ke dnu a tvoří tlusté "koberce". Pokud ale hlubinné ryby ochotně žerou špenát, proč by se nemohly pravidelně přiživovat i na fytoplanktonu? To by pak ovšem znamenalo, že jejich osud je s hladinou oceánu svázán daleko těsněji, než si kdo dokázal představit. Vědci už proto rovnou začali spekulovat o tom, že hlubinné ryby mohou hrát dosud utajenou roli v globálním koloběhu uhlíku.

Zdroj: BBC Earth News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme