Imunoterapie zvyšuje šance pacientů s rakovinou plic, lékaři o ní jednali v Praze

Novou nadějí pro pacienty s rakovinou plic je léčba posilující jejich imunitu v boji se zhoubným onemocněním. O imunoterapii jednalo na 200 plicních lékařů z celého světa na 17. středoevropské konferenci o rakovině plic v Praze. Metoda podle nich otevírá novou éru v léčbě zhoubné nemoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření na veřejnosti - zákaz kouření - cigarety

kouření na veřejnosti - zákaz kouření - cigarety | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Rakovinou plic v Česku ročně onemocní na 6500 lidí. Do pěti let 80 procent z nich zemře, nemoc se totiž u většiny zjistí v posledním stadiu.

„Imunoterapie využívá vlastností imunitního systému ke zničení nádoru,“ říká prezident konference a přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékař Luboš Petruželka mluvil o využití imunoterapie při léčbě rakoviny plic

„Rakovinné buňky rostou, protože se umějí před imunitou člověka maskovat. Díky imunoterapii jsou znovu zranitelné a imunitní systém proti nim dokáže zaútočit,“ vysvětluje Petruželka.

Zatím podle něj nelze s jistotou říci, u kterého pacienta léčba zabere. Výsledky zahraničních studií ale potvrzují, že tyto léky mohou u vhodných pacientů růst nádoru na delší časové období zastavit.

„Rakovina plic je největším zabijákem mezi zhoubnými nádory, zemře na ni stejně lidí, jako umírá dohromady na tři nejčastější nádory, střeva, prsu a prostaty,“ uvedla docentka Milana Zemanová z téže kliniky.

Rakovina nemusí být děsivá. Podívejte se, jaká je prognóza u konkrétních diagnóz

Číst článek

Během let klesla s vývojem léčby úmrtnost z 90 na 80 procent. Důležitou a nejlevnější součástí boje proti rakovině plic je omezování kuřáctví. Jen šest procent nemocných jsou totiž nekuřáci.

„Riziko kuřáků onemocnět plicní rakovinou stoupá oproti nekuřákům až pětadvacetkrát,“ doplňuje přednosta kliniky plicních nemocí a TBC olomoucké fakultní nemocnice Vítězslav Kolek.

Úmrtnost je stále vysoká, pacienti ale žijí déle

Rakovina plic dlouho nemá žádné výraznější příznaky, takže bývá často odhalena, až když už je pozdě.

Účinný screeningový systém neexistuje nikde na světě s výjimkou USA, kde od letošního ledna zdravotní pojištění hradí CT vyšetření plic u těžkých kuřáků.

Klinické studie přitom potvrdily, že pokud jsou kuřáci vyšetřeni opakovaně třikrát po sobě během tří let, klesne úmrtnost až o 20 procent.

Mezi lety 1997 až 2013 v Česku stouply počty nových onemocnění na 100 tisíc obyvatel o 4,4 procenta, úmrtnost klesla o jedno procento. Počet žijících s nádorem ale narostl od roku 1991 do roku 2013 o 50 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme