Indie zrušila monopol německého výrobce léku na rakovinu

Bitva mezi zastánci patentovaných léků a generik, tedy levných kopií, dospěla tento týden k další zajímavé zápletce. Indický patentový úřad totiž udělil místní firmě Natco Pharma první nucenou licenci pro výrobce generických léků, a ukončil tak monopol firmy Bayer na výrobu sorafenib tosylátu, používaného na léčbu rakoviny ledvin a jater.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Carlos Porto

Indický patentový úřad své rozhodnutí zdůvodnil potřebou zajistit léčbu nemocným za "rozumně dostupnou cenu".

Organizace Lékaři bez hranic to vítá jako precedentní krok, který by mohl dál posunout možnosti levnějších a tedy i dostupnějších léků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušan Brinzanik z organizace Lékaři bez hranic ve Světě o osmé

„Bude to mít okamžitý dopad na cenu a dostupnost tohoto léku z pěti a půl tisíce dolarů na 175, což představuje snížení o zhruba 97 procent,“ řekl Rádiu Česko zástupce Lékařů bez hranic Dušan Brinzanik.

Indie je teprve druhou zemí na světě, která ukončila monopol výrobce léků. První bylo Thajsko, jež schválilo v letech 2006 až 2008 volnou výrobu a distribuci generik už čtyř patentovaných léků. Důvody byly stejné: nadměrně vysoká cena originálního výrobku.

Brinzanik očekává, že podobné nucené licence budou v Indii vydané i na další léky, zejména proti viru HIV. „Indie je nenahraditelným producentem těchto léčiv pro miliony pacientů na celém světě. Lékaři bez hranic sami používají pro svých zhruba 170 tisíc pacientů, které léčí s HIV, z 80 procent právě léky z indické generické produkce," připomněl.

Vladimír Kroc, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme