Inovační podnikání se potýká s nedostatečnou průmyslovou ochranou a závistí
Čeští i zahraniční odborníci budou v Praze hodnotit současný stav i perspektivu inovačního podnikání v Česku. Účastníci 18. mezinárodního sympózia Inovace 2011 budou posuzovat novinky z oblasti vědy, legislativy, ekonomiky nebo techniky. Důležitým bodem bude také hodnocení operačních programů, kterých se Česká republika zúčastňuje.
Pouze část potenciálu využíváme v inovačním podnikání v České republice efektivně. Na nevyužitou část se zaměří sympózium Inovace 2011, který je spojen s mezinárodním veletrhem invencí a inovací.
Hostem Světa o deváté byl předseda programového a organizačního výboru Inovací 2011 Pavel Švejda
„Bohužel nevyužíváme kapacity potenciálu, který je na pracovištích výzkumu a vývoje, z toho důvodu, že jsme dosud nenašli motivaci pro tři skupiny odborníků, kteří se v inovačním procesu vyskytují. Počínaje vědou, tedy Akademií věd ČR, univerzitami a výzkumnými ústavy a přenos výsledků těchto pracovišť do výrobní praxe. To je první zádrhel, druhý je na konci výrobní etapy, ve chvíli, kdy se produkty vyrobí, mají umístit na trh,“ říká předseda programového a organizačního výboru Inovací 2011 Pavel Švejda.
Podle něj někteří odborníci mají výsledky, ale nechtějí je zveřejnit z důvodu nedostatečné právní a průmyslové ochrany a závisti: „Ti lidé se raději schovají před potenciální závistí, neříkají všechno a je to škoda.“
Cestu k takzvanému europatentu komplikují hlavně finanční důvody a neznalost metod.
„Ono to stojí nějaké peníze a autoři výsledků ty peníze hned nemají. Bohužel neznají i metody, které jsou. Například patent je podporován v rámci operačního programu, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. A máme co zlepšovat v komunikaci mezi autory výsledků a patentovými zástupci,“ dodává Švejda.
V rámci mezinárodního veletrhu invencí a inovací budou prezentovány výsledky výzkumu, vývoje a inovací tuzemských a zahraničních vystavovatelů.
Cílem je představit produkty v rámci soutěže o Cenu Inovace roku 2011, výsledky výzkumné a vývojové činnosti, zahraniční řešitele projektů v rámci programu KONTAKT, vědeckotechnické parky v ČR, úspěšné řešitele projektů v rámci programů EUREKA a Eurostars, výsledky firem, které se úspěšně podílejí na tuzemských programech výzkumu a vývoje, tuzemské a zahraniční partnery AIP ČR.
Představeny budou aktuální výsledky Systému inovačního podnikání v ČR a výsledky projektu Enterprise Europe Network.
Týden výzkumu, vývoje a inovací potrvá až do pátku.