Inzulín zachraňuje lidské životy. Prvně byl aplikován před 90 lety

Dnes je tomu přesně 90 let, co byl poprvé aplikován inzulín člověku. Hormon snižující koncentraci cukru v krvi se v Torontu lékaři Fredericku Bantingovi a jeho asistentu Charlesi Bestovi povedlo izolovat v roce 1921 ze slinivky krav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

inzulín | Foto: Tomáš Adamec

Přesně 11. ledna 1922 by čtrnáctiletému Leonardu Thompsonovi nejspíše zbývalo jen pár dnů života, kdyby se nestal prvním pacientem na světě, kterému lékaři podali inzulín. Díky dávkám této látky žil hoch, jehož diagnóza byla do té doby smrtelná, ještě dalších 13 let.

„Konec 19. a začátek 20. století byla doba, kdy se rozvíjela fyziologie, věda o poznání regulací organizmu. Tehdy se přišlo na to, že existují některé působky, teď tomu říkáme hormony, které ovlivňují hladinu krevního cukru. Postupným pátráním se objevila spousta jiných hormonů a mezi nimi naštěstí i inzulín,“ připomněl historii objevu místopředseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil ve Světě o desáté

První izolace inzulínu proběhla jen pár měsíců před vůbec první aplikací této látky. „V té době se vědělo, že diabetes prvního typu je smrtelná choroba. Pacienti, většinou mladí lidé a děti, umírali za nepředstavitelných podmínek, takže proto, jakmile se objevila možnost izolovat inzulín, tak se okamžitě vyzkoušel a naštěstí velmi úspěšně,“ popsal Kvapil.

Za 90 let v podávání inzulínu samozřejmě došlo k mnoha změnám. „Původně se užívaly inzulíny izolované ze slinivek vepřů a skotu. V této chvíli dovedeme vyrobit naprosto stejnou molekulu jako má člověk ve svém těle, takzvaný humánní inzulín, uměle,“ vysvětlil místopředseda České diabetologické společnosti.

Navíc nyní se často používají takzvaná analoga inzulínu. „To znamená, že molekulu lidského inzulínu jsme upravili tak, aby měla pro podání v injekčních stříkačkách vlastnosti mnohem výhodnější než humánní inzulín,“ přiblížil Kvapil. Radikálně se pak za těchto 90 let změnila také technika aplikace.

Inzulín se nemůže aplikovat orálně. „Inzulín je malá bílkovina. V této chvíli jsme na úrovni vyvíjených snah najít takový způsob a takovou kombinaci inzulínu s nějakou jinou látkou, která by umožnila obejít píchání inzulínu. Každý rok se vyvíjí nové a nové pokusy, ale zatím to nikdo nedotáhl tak daleko, abychom mohli říct, tak místo injekce jedna pilulka,“ řekl Kvapil.

Rádio Česko, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme