Izraelští experti vycvičili myši k hledání výbušnin a drog

Identifikaci výbušnin a drog na letištích a v přístavech by po psech mohly převzít vycvičené myši. Izraelští výzkumníci zjistili, že myšky jsou v těchto operacích spolehlivější než psi nebo rentgenové přístroje. Podrobnosti přinesl populárně vědecký časopis New Scientist.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílé myši | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, User: Rama

Nový myší skener vypadá jako běžný detektor kovu. Na jedné jeho straně jsou zabudované tři kazety. Každá z nich obsahuje osm vycvičených myšek, které pracují na čtyřhodinové směny. Pročichávají vzduch, který se přivádí zvenčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čichací myši se zajímal spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Milan Kocourek

Jakmile ucítí stopy výbušniny nebo omamné látky, prchnou do postranní komůrky a spustí tím poplašné zařízení. Ve čtyřhodinových intervalech se do kazet pumpuje nový vzduch a myšky, které právě dočichaly, mají osm hodin volno.

Minulý rok prošly skenery s myškami důkladnými testy v jednom nákupním středisku v Tel Avivu. Z tisíce zákazníků spolehlivě upozornili na 22 jednotlivců, kteří měli v kapsách imitace výbušnin a drog. Funguje to prý podobně, jako když myš ucítí kočku a unikne před ní.

Na rozdíl od psů myši nevyžadují neustálou interakci se svým cvičitelem a nemusí se jim nabízet dobroty k udržení motivace. Teď se hledá firma, která by převzala konečnou fázi vývoje prototypu nového přístroje.

Koncepce podle výrobce zaujme ty, kteří mají obavy, že běžné skenery vystavují cestující škodlivému záření a představují nepříjemné vměšování do jejich soukromí. Nový skener s myškami bude také pravděpodobně levnější. Na trhu by mohl být během několika měsíců.

Igor Maňour, Milan Kocourek, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme