Jak bakterie zlomí magnety

Bakterie s magnetickým smyslem se před rozdělením ohne do tvaru rohlíku. Tento trik jí umožňuje rozlomit pevný vnitřní kompas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakterie Salmonella typhimurium (červeně) na barevně vylepšeném snímku z elektronového mikroskopu | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Magnetický smysl nemají jen holubi nebo mořské želvy. Od 70. let minulého století známe takzvané magnetotaktické bakterie, které se dokáží orientovat podle zemského magnetického pole. Jejich buňky obsahují drobné organely magnetosomy, které obsahují krystalky minerálů s magnetickými vlastnostmi (např. magnetit). Samotné magnetosomy vydávají jen slabé magnetické pole, aby mohly sloužit jako vnitřní kompas, musí z nich bakterie sestavit delší řetízky.

Problém s takovým uspořádáním nastane, když se bakterie chystá rozdělit na dvě dceřinné buňky. Bakterie se normálně dělí tak, že narostou do délky a zaškrcují svou membránu, až se „přeštípnou“ na dvě poloviny. Síla zaškrcení však není dost velká na to, aby přeštípla také magnetické řetízky. Přesto se magnetotaktické bakterie dělí stejně suverénně jako všechny ostatní.

Němečtí mikrobiologové sledovali bakterie Magnetospirillum gryphiswaldense pod elektronovým mikroskopem. Zjistili, že bakterie se před rozdělením ohne do přibližně 50stupňového úhlu, takže získá tvar podobný rohlíku. V místě ohybu zeslábnou přitažlivé síly, které drží jednotlivé magnetosomy pohromadě. Bakterie tak při dělení svůj vnitřní kompas snadno zlomí na dva kusy a každá dceřinná buňka odejde s jedním z nich.

Zdroj: Molecular Microbiology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme