Jak odstranit arzen z vody? Pomocí nanotechnologií

Jedovatý arzen by se mohl z vody odstraňovat pomocí nanočástic. Alespoň to navrhují vietnamští studenti Vysoké školy chemicko-technologické a ČVUT. Svému objevu věří a přihlásili jej do soutěže ministerstva životního prostředí - Chytrá řešení pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejenom díky detektivkách Agathy Christie je známo, že arzen je prudce jedovatý a že je karcinogenní, a že jakmile se dostane do vody, neměla by se pít.

Jeden ze studentů Dong Nguyen Thanh přijel do Česka na základě dohody naší a vietnamské vlády. Pátým rokem se jako doktorand na Vysoké škole chemicko-technologické zabývá odstraňováním těžkých kovů z vody. Právě on přišel s nápadem použít při odstraňování arzenu nanotechnologii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové

„To, že se arzen váže na oxidy železa je známo,“ upozorňuje profesor Václav Janda. „Finta je ale v tom, že nanočástice mají vysoký specifický povrch, takže absorpční kapacita je ve srovnání s klasickými částicemi vysoká,“ dodává.

Nová metoda je přínosná v tom, že by mohla dokázat odloučit arzen bez vedlejšího škodlivého odpadu a bez použití chemikálií. A jak postup vypadá v praxi? Nejdříve se ke sklenici s kontaminovanou vodou přiloží speciální magnet, ten skrze sklo jedovaté částice přitáhne. Hung Hoang Dieu, druhý ze studentů pak dovysvětlil, že vznikne nová granulovaná hmota, která pak dále používá nanočástice pro odstraňování arzenu přímo z vody, ta pak funguje jako jakýsi filtr, který arzen dokonale z vody odstraní.

Zatím jde ale jen o objev, který se musí dále odzkoušet v praxi.

Michaela Vetešková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme