Jazykovědci uvažují o zjednodušení psaní malých a velkých písmen

Psaní malých a velkých písmen by se mohlo zjednodušit. Jazykovědci uvažují o možné změně pravidel. Internetový dotazník, který vyplnilo 12 tisíc lidí, ukázal, že lidem vadí hlavně výjimky z pravidel. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravopis

Pravopis | Foto: Filip Rožánek

Průzkum ukázal, že v psaní malých a velkých písmen chybují nejen školáci, ale také vysokoškolsky vzdělaní lidé, které práce s jazykem dokonce živí. Pravidla pro psaní velkých písmen ovládá 59 procent lidí.

"Není to číslo překvapivé. A je to samozřejmě málo. Přáli bychom si, aby pravidla kultivovaného psaní ovládalo daleko více lidí," říká ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Příčiny vidí dílem v obtížnosti českého pravopisu, dílem v tom, že se pravidla pro psaní velkých a malých písmen měnila v roce 1993 a generace, které chodily do školy před tímto rokem, se řídí tím, co se učily ve školy ony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva

"Nejpodstatnější je ale možná to, že ta pravidla jsou velmi často založena na znalosti reality. Je potřeba znát, jestli se divadlo jmenuje Divadlo na Vinohradech, divadlo Na Zábradlí a podobně, a to může být samozřejmě problém," vysvětluje Oliva.

Zásadní změnu pravidel si ale respondenti nepřejí, pouze chtějí jednoznačné vyjádření bez neoblíbených výjimek.

Důvodem je i to, že učitelé dělají z této části pravopisu zbytečného strašáka. Třeba tak, že studentovi z Českých Budějovic dávají do testu pražské názvy.

Ústav pro jazyk český počítá s tím, že změny zahrne do internetové příručky a bude požadovat po ministerstvu, aby ji uznalo jako pomůcku při vyučování.

"My zatím pouze uvažujeme o úpravách. Není to tak, že už chystáme změny. Jsme ve stádiu, kdy vyhodnocujeme to, co jsme za tři čtvrtě roku nasbírali. Ale samozřejmě se budeme řídit nejen statistickým průzkumem, ale také lingvistickou analýzou," vysvětluje Oliva.

Ústav zatím nechystá ani jiné změny v pravopisu. "Jdeme krůček po krůčku, nechystáme žádné velké nové vydání pr, všímáme si, kde se často dělají chyby a budeme se snažit vyjít v tomto české populaci vstříc," uzavírá Karel Oliva.

Alžběta Havlová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme