Jed štíra proti mozkovému nádoru

Jed obávaného afrického štíra, nanočástice a terapeutické geny. Právě tak vypadá „koktejl“, který může mít šanci zastavit růst mozkového nádoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štír Leiurus quinquestriatus

Štír Leiurus quinquestriatus | Foto: Ester Inbar

Nejčastějším a nejvážnějším typem rakoviny centrálního nervového systému je gliom – nádor odvozený od podpůrných mozkových buněk neuroglií. Léčba je velmi obtížná a vědci vkládají naděje do genové terapie, která může napravit poškození DNA, kvůli němuž se buňky nekontrolovaně množí. Problém však je, jak terapeutické geny do nádoru dostat. Vědci z Washingtonské univerzity se účinnost genové terapie rozhodli zvýšit zcela novým přístupem. Klíčovou složkou systému, který má terapeutické geny dopravit do buněk gliomu, je látka chlorotoxin z jedu afrického štíra Leiurus quinquestriatus.

Chlorotoxin, který dokáže zpomalovat růst mozkových nádorů, vědci navázali na nanočástice z oxidu železitého. Experimenty na pokusných myších ukázaly, že „jedovaté nanočástice“ dokážou do buněk gliomu dopravit dvakrát větší množství terapeutických genů než jiné systémy. Metoda založená na štířím jedu by se podle vědců mohla uplatnit i v léčbě dalších typů rakoviny. Chlorotoxin rozeznává široké spektrum nádorově změněných buněk – od nádorů kůže, prostaty, střeva po další mozkové nádory – a bez problémů proniká do jejich vnitřního prostoru, kde se z nanočástic uvolňují terapeutické geny.

Zdroj: ACS Nano

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme