Jihočeští entomologové slaví dvacet let. Proslavili českou vědu po celém světě

Entomologický ústav Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích slaví dvacet let. Během té doby si jihočeští entomologové dokázali vydobýt uznání nejen v Česku, ale i v zahraničí. Výsledkem dvacetileté práce je i česká výzkumná stanice na Papui-Nové Guinei.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tesařík ozbrojený. Brouci se živí pylem a dalšími částmi květů, larvy trouchnivějícím dřevem. Ostrava Hrabová, 21.6.2011

Tesařík ozbrojený. Brouci se živí pylem a dalšími částmi květů, larvy trouchnivějícím dřevem. Ostrava Hrabová, 21.6.2011 | Foto: Libor Hromádka

„Před dvaceti roky jsme neměli žádné pořádné přístrojové vybavení. Neměli jsme ani peníze na chemikálie a drobné vybavení v laboratoři, jako jsou rukavice a plasty,“ popisuje dobu před dvaceti lety ředitel Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd František Marec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o jihočeských entomolozích připravila redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

„Naše granty se pohybovaly v desítkách tisíc korun na výzkum na rok. V dnešní době se to pohybuje ve statisících až dva miliony na laboratoř. Čili ten rozdíl je obrovský,“ dodává Marec.

Český vědec v mezinárodních týmech už není také žádnou výjimkou. Entomologové mají dokonce ojedinělou výzkumnou stanici na Papui-Nové Guinei. Ta si za několik málo let získala velkou prestiž. Podle jejího vedoucího Vojtěcha Novotného je velkým tahákem i pro zahraniční vědce:

„Je výborně vybavená uprostřed neporušeného lesa. Pro nás jako entomology není vůbec problém objevit dvacet nových vědě neznámých druhů před snídaní a dalších padesát do oběda. Nás ale zajímají hlavně vztahy mezi druhy. Chceme pochopit, proč tropický les vypadá tak exoticky, proč vypadá úplně jinak než naše doubravy, bučiny.“

Také výsledky českobudějovického Entomologického ústavu jsou důkazem toho, že česká věda už není žádnou Popelkou. Za dvacet let urazila velký kus cesty a zařadila se mezi nejlepší instituty svého druhu na světě.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme