Jiří Drahoš bude řídit Akademii věd i v dalších čtyřech letech

Staronového šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše dnes potvrdil ve funkci prezident Václav Klaus. Hned na začátku svého druhého funkčního období Drahoš řekl, že by rád prosadil změnu financování vědy. Peníze by podle něj měly motivovat nejlepší české akademiky. Chce také založit fórum pro spolupráci vědců s průmyslníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staronového šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše potvrdil ve funkci prezident Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Přednost by podle něj měla dostat nová strategie Akademie věd pro léta 2014 až 2020:

„Strategie je projekt, na kterém v současné akademické radě pracujeme už více než rok a chtěli bychom daleko více propojit výzkum v jednotlivých ústavech a týmech na horizontální úrovni. V projektech, které by pokrývaly daleko širší horizont než v současné době.“

Drahoš také kritizuje současnou metodiku hodnocení výzkumu, která je podle něj neférová vůči Akademii. Usiluje proto o novelu příslušného zákona. Jeho snaha ale naráží u vysokých škol:

„Samozřejmě můžu chápat kolegy z vysokých škol, že jim to sype víc peněz, tak se jim to líbí. Ale měli bychom se podívat na tu základní věc. A to je, jak ten systém poškozuje jinou instituci proto, že hází do jednoho pytle různé způsoby financování."

Jiří Drahoš se narodil v roce 1949 v Českém Těšíně. Vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, v roce 1994 se habilitoval pro obor chemické inženýrství na VŠCHT a v roce 1999 obhájil doktorát věd. V roce 2003 byl jmenován profesorem. Od roku 1973 působil v Ústavu chemických procesů AV ČR, postupně jako vědecký pracovník, vedoucí vědecký pracovník a zástupce ředitele. V letech 1996 až 2003 stál v čele ústavu, v letech 2005 až 2009 byl místopředsedou AV. V čele Akademie věd nahradil Václava Pačese.

Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme