Jogurtem proti stresu? Experiment nedopadl špatně

Celé zkouškové období dvacet dva vysokoškoláků Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pojídalo každý den jogurty. Po šest týdnů, kdy se studenti připravovali na náročné testy a zkoušky, jim jogurty měly pomoci lépe zvládat stres a také posilovat jejich imunitu. Netradiční experiment právě skončil. A první výsledky naznačují, že jogurtová terapie podle lékařů nedopadla špatně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jogurt (ilustr. obr.)

Jogurt (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kolem stolů v jídelně menzy Jihočeské univerzity sedělo patnáct studentů a pochutnávali si na malinových jogurtech. Prostorem se neslo jen cinkání lžiček o skleničky. Právě začínal netradiční experiment a vysokoškoláci byli zvědaví, jak výzkum dopadne, říkal student Tomáš Křesťan.

„Zapojil jsem se proto, že mě ten výzkum docela zaujal; vím, že byly předchozí výzkumy, které dopadly docela dobře.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkum sleduje reportérka Petra Benešová

Výzkum, při kterém vysokoškoláci každý den pojídali jogurty, měl prokázat, že mléčné výrobky dokáží zastavit úbytek bílých krvinek. Těch je v krvi nedostatek během náročného období, kdy se člověk stresuje a zároveň se oslabuje jeho imunita.

První výsledky naznačují, že jogurtová terapie zabrala, říká vedoucí Klinické farmakologie Nemocnice České Budějovice, docent Petr Petr, který vede celý výzkum.

„Předběžné výsledky ukazují, že u takto intervenovaných studentů nedochází k poklesu bílých krvinek, konkrétně lymfocytů, tak jak je tomu pravidlem. Naopak, my zjišťujeme, že u těchto osob dochází k mírnému vzestupu.“

„Zatímco u studentů, kteří ve zkouškovém období žádné jogurty nepožívají, dochází k poklesu, tak u našich studentů, u těch 22 osob, dochází k průměrnému vzestupu těch hodných bílých krvinek.“

Inspirující zjištění

Ještě před experimentem studentům lékaři odebrali krev, aby zjistili počet jejich bílých krvinek. Když pokus skončil, na testy šli vysokoškoláci znovu. I když se u studentů, kteří během zkouškového období jedli jogurty, počet bílých krvinek nesnížil, naopak stoupl, docent Petr Petr nechce zatím dělat ukvapené závěry.

„Já bych se skutečně neodvažoval to nějak podrobněji interpretovat. Jednoznačně ale zjišťujeme, že u osob, které pojídají jogurty ve zkouškovém období, nedochází k průměrnému poklesu počtu jejich lymfocytů, a to je velice inspirující. Pro nás je to zejména podnět pro další soustředěný zájem o tuto věc.“

Přemluvit vysokoškoláky k netradičnímu výzkumu ale nebylo jednoduché, popisuje studentka Tereza Korecká, která se na výzkumu podílí v rámci své diplomové práce.

„Vzhledem k tomu, že každý dneska děláme diplomové práce a hledáme studenty pro svůj výzkum, je to hodně složité. Setkala jsem se i s negativními reakcemi, ale i s podporou.“

O výsledcích experimentu teď chtějí českobudějovičtí lékaři mluvit s dalšími odborníky, například z Agrární komory.

Marika Táborská, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme