Katla je aktivní, seismologové erupci spíše nepředpokládají
Islandská sopka opět hrozí, tentokrát podle odborníků může dojít k výbuchu Katly. Vědci oblast kolem Katly sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení, a za minulý měsíc bylo zaznamenáno kolem jejího kráteru přes pět set otřesů.
Případné erupce tohoto vulkánu, který je považován za nejnebezpečnější v této ostrovní zemi, by mohly být nejsilnější za poslední století.
Diskusi médií rozproudil článek britské BBC, který cituje jednoho experta, že k erupci Katly může dojít ve velmi brzké době. Ale v případě sopek může ‚velmi brzká doba‘ znamenat třeba i několik let.
Podle seismologa Aleše Špičáka nelze erupci vyloučit, zemětřesení jsou však velmi slabá. „Islandští seismologové a vulkanologové se nedomnívají, že toto je bezprostřední předehra nějaké erupce tohoto vulkánu. Ale dojít k tomu může, stejně jako k erupci kteréhokoli jiného islandského vulkánu zítra nebo pozítří,“ upozorňuje.
Katla se nachází pod ledovcem, což může ovlivnit intenzitu erupce. Dochází totiž k interakci žhavého magmatu s ledem nebo studenou vodou a to přispívá k eruptivní charakteristice a vytváření většího množství drobných částic, které se dostávají do ovzduší.
Velikost případné erupce se nedá předpovědět. Katla naposledy výrazně explodovala v roce 1918 a tehdy se dostalo do ovzduší velké množství materiálu. Jaký to bude mít efekt na leteckou dopravu v Evropě, bude záležet na cirkulacích v atmosféře, což je také něco nepředvídatelného, tvrdí Špičák.
„Eruptivní styl Katly je v různých obdobích různý. Například v 18. století byl zaznamenán výron magmatu, jeden z největších ve čtvrtohorách na celém světě, obrovská kubatura magmatu. Takováto erupce ovšem nezpůsobuje vážné problémy v celosvětovém kontextu, ale v bezprostředním okolí vulkánu.“
Island je jasně nejaktivnější vulkanickou oblastí v Evropě. Jednou za dva až tři roky zde dochází k silné erupci. „Statisticky jsme si to vlastně letos odbyli už na jaře a snad už nás nic podobného nepotká,“ doufá Špičák.
Sopečný prach z islandské sopky Grímsvötn letos v květnu zkomplikoval leteckou dopravu nad Evropou, před rokem nás potrápil ledovcový vulkán Eyjafjallajökull.