Když mamuti táhli na jih

Před 150 000 lety bylo v severní a střední Evropě tak chladno, že i mamuti se raději vydali na jih. Někteří z nich pak izolovaně žili na Pyrenejském poloostrově.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius)

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) | Foto: Dover books

K typickým zástupcům glaciální fauny, která se Evropou proháněla v době ledové, patří mamuti, srstnatí nosorožci a sobi. V menším rozsahu je provázeli také polární lišky, rosomáci, pižmoni a antilopy sajgy. Na konci doby ledové před 10 000 lety se oteplilo a mamuti a srstnatí nosorožci vymřeli, zatímco další zvířata se stáhla do arktických oblastí. Předtím jim však patřila celá Evropa. V chladnějších obdobích v době před 44 000 až 10 000 lety byla glaciální fauna hojná i na Pyrenejském poloostrově.

Nejstarší místní nálezy kostí těchto zvířat se ale datují mnohem hlouběji do minulosti. Podle studie španělských paleontologů žili mamuti, sobi a srstnatí nosorožci na Pyrenejském ostrově už před 150 000 let – sice v malém poštu, ale žili. Výsledky izotopové analýzy vzorků grónského ledu ukazují, že právě v tomto období zasáhlo Evropu období extrémního chladu. Podmínky prostředí v severní a střední Evropě zřejmě byly natolik extrémní, že i zvířata dobře adaptovaná na chlad přinutily k migraci na jih.

Zdroj: FECYT

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme