Klokana máme přečteného

Třetím vačnatcem s osekvenovaným genomem se stal klokan dama. Zařadil se za jihoamerickou vačice krysí a tasmánského ďábla medvědovitého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klokan dama (Macropus eugenii)

Klokan dama (Macropus eugenii) | Foto: Geoffrey Shaw

Klokan dama (Macropus eugenii) obývá jižní a jihozápadní Austrálii i některé přilehlé ostrovy. Na několika z nich celoročně chybí zdroj sladké vody, a klokani se proto chodí napít mořské vody, která jejich ledvinám zřejmě nijak neškodí. Pozoruhodný je samozřejmě i jejich vývoj – čerstvě narozené mládě váží necelý gram a dalších 9 měsíců musí strávit v bezpečí matčina vaku. Nedávný výzkum také ukázal, že klokani dama při trávení rostlinné potravy produkují mnohem méně skleníkového plynu metanu než přežvýkavci. Nyní se klokan dama stal vůbec prvním klokanem s osekvenovaným genomem. Vědci doufají, že v jeho DNA najdou klíč k pochopení neobvyklého životního stylu klokanů.

Zatím se jim podařilo objevit „hop geny“, které jsou zodpovědné za typické klokaní skákání. Identifikovali také asi 1500 genů pro čichové receptory, které klokanům dama zaručují výborný čich. Z hlediska medicínského výzkumu je významný objev genů, které kódují vznik molekul antibiotik. Ty jsou produkovány do mateřského mléka a novorozené mládě skryté ve vaku chrání před bakterií E. coli a dalšími nebezpečnými mikrorganismy. Objev genů „klokaních antibiotik“ může být podle vědců užitečný při vývoji nových léků na lidská onemocnění.

Zdroj: Genome Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme