Kmenové buňky dokážou efektivně vyléčit srdce poškozené infarktem

Výzkum vědců z kardiologického institutu Cedars-Sinai v Los Angeles publikovaný v odborném lékařském časopise Lancet potvrdil efektivitu léčby srdce poškozené infarktem pomocí kmenových buněk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidské srdce je neúnavná pumpa | Foto: Fotobanka Profimedia

Buňky mají podle vědců nebývalou schopnost napravit jizvy způsobené infarktem a současně povzbudit růst zdravé tkáně.

Profesor Michael Aschermann z II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze upozorňuje, že pokusy léčby srdce po infarktu kmenovými buňkami už probíhají deset let.

„My jsme byli jedním ze tří pracovišť v České republice, které se pokusilo tuto techniku u nemocných po infarktu aplikovat. Odebírali jsme kmenové buňky z kostní dřeně. Projekt jsme nakonec společně s Vinohradskou nemocnicí ukončili předčasně, protože efekt přeměny na buňky srdeční svalové tkáně nebyl takový, jaký jsme předpokládali,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkum amerických vědců komentoval ve Světě o desáté profesor Michael Aschermann z VFN

Ke stejnému závěru prý dospěla řada dalších pracovišť po celém světě, totiž že kmenové buňky nemají takovou sílu, aby se změnily.

Problematika se tedy vrátila zpět do laboratoří a zkoušely se nové techniky, při kterých se kmenové buňky přeměnily na srdeční ještě dříve, než byly aplikovány do srdce. „Buňky správně připravené a poté aplikované zřejmě začaly mít lepší efekt,“ soudí Aschermann.

Jizvy na srdci vznikají při akutním srdečním infarktu, kdy se uzavře věnčitá tepna a do srdce přestane téct krev, která ho normálně zásobuje kyslíkem a živinami. Tkáň srdce se časem mění na vazivovou, která ztrácí kontrakční schopnost, a srdce v části postižené infarktem přestává správným způsobem pumpovat.

Uzavřenou tepnu je nutné co nejdříve otevřít. „Na to máme techniky a v tom jsme ve světě velice uznávaní, že jsme v časné fázi schopni pomoci většina pacientů,“ upozorňuje Aschermann.

Alena Benešová, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme