Kmenové buňky hojí novorozené plíce

Kmenové buňky by zřejmě mohly dát předčasně narozeným dětem větší šance na normální život.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myší kmenové buňky

Myší kmenové buňky | Foto: National Science Foundation

Mezinárodní tým vědců poprvé demonstroval, že kmenové buňky dokážou chránit a hojit plíce novorozených potkaních mláďat. Vědci získali kmenové buňky z kostní dřeně a injekcí je dopravili přímo do dýchacích cest mláďat, jejichž plíce byly poškozeny nadměrným množstvím kyslíku. O dva týdny později se mezi pokusnou a kontrolní skupinou potkanů projevily rozdíly - mláďat ošetřených kmenovými buňkami přežilo víc a dokázala uběhnout dvakrát delší vzdálenost.

Léčebný efekt způsobují hojivé faktory, které kmenové buňky uvolňují v tkáni plic. Vědci předpokládají, že objev by časem mohl pomáhat předčasně narozeným dětem, které nejsou schopny samostatně dýchat. Lékaři je sice takové děti dokážou udržet při životě za pomoci ventilátoru, ale u mnoha z nich se rozvine chronická plicní nemoc. A právě tomu by mohly kmenové buňky zabránit. Vědci se teď chystají ověřit bezpečnost takové léčby a sledovat, jestli u potkanů časem nedojde k nádorovým změnám plic a dalších vnitřních orgánů.

Plíce - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Profimedia

Zdroj: Alberta Heritage Foundation for Medical Research, American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme