Konec světa v roce 2012 nebude, uklidňují astronomové

Podle předpovědí, které se opírají o mayský kalendář, nastane 21. prosince 2012 konec světa. Mayové prý očekávali, že k tomuto datu proběhne „očištění“ civilizace. Tématu, které láká spíše věrozvěsty nebo filmaře, se ale věnují i odborníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představa zrodu planetární soustavy | Foto: NASA

Na dnešní dopoledne totiž svolala Česká astronomická společnost spolu s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR tiskovou konferenci.

Setkání s názvem „Nastane 21. 12. 2012 opravdu konec světa?“ mělo prý odpovědět na časté dotazy veřejnosti, se kterými se astronomové setkávají. Většina katastrofických scénářů pro letošní prosinec je totiž spojena s kosmickými jevy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Suchan z České astronomické společnosti vyvrací spekulace o konci světa

„Mohli bychom to ignorovat a říct, že to je prostě jednoduše nesmysl, ale na druhou stranu chceme ty věci uvést na pravou míru. Chceme si z toho trošku také dělat legraci – dneska bude vyhlášena soutěž o nejlepší vtip na toto téma konce světa. Ale popravdě řečeno dostáváme i řadu dotazů, které se týkají třeba dětí, které propadají určité depresi. Takže jestliže narovnáním informací dosáhneme toho, že zachráníme jednu lidskou duši, nebo dokonce jeden lidský život, jsme spokojeni,“ vysvětluje Pavel Suchan z České astronomické společnosti, proč se vědci tématu vůbec věnovali.

Mayové jsou považováni za zdatné astronomy, podle Suchana bývá ale jejich kalendář mylně interpretován. Končí totiž jen jedna epocha mayského kalendáře.

„Možná bychom mohli mluvit o jakémsi přerodu, ale nikoliv konci civilizace. Čili vztah mayského kalendáře a konce světa tady nikde nalezen nebyl,“ dodává Suchan.

Urážka starých Mayů

„Především je to urážka starých Mayů, protože staří Mayové byli velice dobrá civilizace, která měla významné astronomické vědomosti. Nikdy netvrdili, že nastane konec světa, když skončí jedna perioda mayského kalendáře, která ještě navíc, jak dneska na tiskové konferenci vysvětlil kolega doktor Vondrák, tak mayský kalendář má tu periodu až do roku 2116,“ ohrazuje se také astrofyzik Jiří Grygar.

Nejrůznější spekulace o konci světa, které se v médiích a mezi lidmi objevují, rozhodně nevnímá jen jako nadsázku, protože se setkává s jejich odvrácenou stranou, a považuje je za mimořádně nezodpovědné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Astrofyzik Jiří Grygar vysvětluje, proč se vědci rozhodli věnovat otázce konce světa

„V posledních měsících – a ta intenzita se stupňuje – mi chodí velké množství elektronických dotazů od zejména rodičů, bývají to většinou maminky anebo také babičky, které se bojí o svá vnoučata nebo o své děti, jak k tomu přijdou, že prostě takhle brzo mají umřít. Takže vidím, že to není jenom taková legrace. A kromě toho máme z minulosti mnoho dokladů o tom, že podobně nesmyslné předpovědi o koncích světa vedly k sebevraždám a vedly teda k velmi vážným sociálním problémům pro mnohé sekty, ale také i pro mnoho obyčejných lidí,“ upozorňuje.

Dnešní tisková konference tedy měla podle Grygara především varovat před zbytečnou panikou. Sám ale považuje za neuvěřitelné, že bylo nutné podobnou „mediální bublinu“ na odborné úrovni vyjasňovat.

„Myslel jsem si, že každý člověk je přece trochu soudný a že si to dokáže sám rozebrat, ale jak je vidět, není to pravda,“ dodává s tím, že se lidé vždycky budou honit jen za nesmysly.

Sluneční aktivita dosáhne maxima na jaře 2013

Astronomové se snaží vyvracet hned několik teorií o konci světa. Podle jedné z nich se k Zemi přiblíží tajemná planeta Nibiru, to je ovšem podle Suchana naprostý nesmysl. Přestože totiž odborníci nemohou nějaký mimořádný úkaz zcela vyloučit, astronomie prý na konci roku žádné zásadní změny ve Vesmíru neočekává.

„Mluví se o srážce s asteroidem čili planetkou. Vůbec nejbližší možný průlet takového tělesa je zatím spočítán na rok 2029. To bude 30 tisíc kilometrů od Země, což je velmi těsný průlet, ale pořád to není srážka se Zemí. Někdy se to spojuje s aktivitou Slunce, ale to všechno nám skutečně nehrozí,“ uklidňuje Suchan.

Očekávat lze ovšem nárůst sluneční aktivity způsobený souběhem dvou slunečních cyklů. Sluneční maximum nastane na jaře 2013, jedná se ale o standardní záležitost, říká Suchan, a navíc prý bude výrazně nižší než předchozí maxima.

Podobné procesy ale mohou ovlivnit život na Zemi. Slunce by podle odborníků například mohlo vyřadit z provozu rozvodnou elektrickou síť nebo řadu komunikačních prostředků.

„Na toto období se bude muset lidstvo technicky připravit a budeme se muset připravit také my jako občané Země, že najednou možná na den dva budeme mít menší komfort, ale nebude to rozhodně zkáza světa,“ uvažuje Suchan s tím, že problémem může být především stoupající závislost lidstva na technice.

Zuzana Filípková, Tomáš Pavlíček, Jana Vondráčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme