Kontaktní čočky s vitamínem E léčí glaukom

Pacienti se zeleným očním zákalem si několikrát denně musí kapat do oka léky. Pohodlnější a účinnější by pro ně ale mohly být kontaktní čočky, ze kterých se lék postupně uvolňuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontaktní čočka

Kontaktní čočka | Foto: Anuj Chauhan, Ph.D.

Světově druhou nejčastější příčinou ztráty zraku u lidí je hned po šedém očním zákalu glaukom neboli zelený oční zákal, kterým trpí asi 67 milionů lidí. Předpokládá se, že příčinou nemoci je zvýšený nitrooční tlak, který poškozuje oční nerv. Léky na snížení nitroočního tlaku se obvykle aplikují ve formě kapek, což podle vědců z Floridské univerzity není zcela ideální. Slzy lék odplaví a většina z něj se vstřebá do krevního oběhu a koluje po těle, kde může vyvolat nežádoucí účinky. Na cílové místo – tedy do oční rohovky - se dostane jen něco mezi jedním a pěti procenty léčiva.

Vědci proto navrhli nový systém, který využívá gelové kontaktní čočky. Obsahují nejen lék, který se z nich pomalu uvolňuje, ale také nano-shluky vitamínu E. Shluky jsou stokrát větší než molekuly léčiva a fungují jako překážky, přes které lék nemůže projít. Jeho molekuly musí shluky zdlouhavě obtékat, což uvolňování léčiva z čoček výrazně zpomaluje. Kontaktní čočky s vitamínem E jsou navržené tak, aby je člověk mohl bez vyndávání nosit celý měsíc. Vitamín E je známý svými antioxidačními účinky, které nemocnému oku prospívají, a navíc blokuje ultrafialové záření. Vědci se proto domnívají, že kontaktní čočky s „éčkem“ by se mohly uplatnit i v léčbě šedého očního zákalu nebo syndromu suchého oka.

Zdroj: American Chemical Society

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme