Kulminuje nejsilnější geomagnetická bouře za posledních 7 let

Nejsilnější sluneční erupce za posledních sedm let podle serveru BBC dnes kulminuje. Vlny zvýšeného elektromagnetického záření dopadají na Zemi už od víkendu. Geomagnetická bouře by mohla narušit činnost satelitů a pozemní komunikace. Zatím podle vědců dosahuje úrovně tři a experti ji hodnotí sice jako silnou, nikoli však závažnou či extrémní, což jsou dva zbývající stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polární záře na Aljašce | Foto: NASA, James Spann

Podle amerických expertů je nynější sluneční erupce nejsilnější za posledních sedm let. Podle ředitele Štefánikovy hvězdárny Jakuba Rozehnala však nejde o nic neobvyklého.

„Uplynulých sedm let bylo slunce vlastně na minimu své aktivity. Ta pravidelně kolísá ve zhruba 11letém cyklu a my se vlastně nyní dostáváme k maximu sluneční činnosti. Letos zažijeme takových erupcí ještě hodně,“ vysvětlil na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slunečních erupcích a geomagnetické bouři jsme na Rádiu Česko mluvili s ředitelem Štefánikovy hvězdárny Jakubem Rozehnalem

Předpoklady, že současná erupce způsobí jisté potíže, že vlny zvýšeného elektromagnetického záření by mohly například narušit činnost satelitů, se nakonec nenaplnily. Podle Rozehnala nelze nikdy dopředu určit, jaká bude interakce erupce s magnetickým polem a co vyvolá.

„ Nicméně její projevy jsme sledovat mohli. Jak na satelitech, které přímo pozorují slunce, ty byly částečně ‘oslepeny‘ proudem částic. A projevy jsme mohli sledovat i na zemi. Na severních územích byly pozorovány krásné polární záře,“ přiblížil.

Připomněl, že maximum sluneční aktivity je predikováno na konec roku 2012 nebo začátek roku 2013. „Z čehož usuzuji, že aktivita bude stále růst a na geomagnetické bouře respektive polární záře se budeme moci těšit stále častěji,“ dodal.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme