Ladislav Pilka, zakladatel asistované reprodukce v ČR, slaví osmdesátiny

V České republice přibývá párů, které mají problémy s plodností. Odbornou pomoc dnes musí vyhledat každý šestý a toto číslo v budoucnu patrně ještě vzroste. Je o tom přesvědčen i zakladatel asistované reprodukce v České republice Ladislav Pilka. První dítě ze zkumavky, které se jeho týmu podařilo přivést na svět, se narodilo před třiceti lety. On sám právě dnes slaví osmdesátiny a stále ještě pracuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Embryo na ultrazvukovém snímku | Foto: Stockbyte

„Cítila jsem se skvěle, na léčbu jsme se vždycky těšila a v květnu 2009 se nám narodila naše první dcera. A když se nám po roce podařilo otěhotnět tady s tímto malým zázrakem, byla to nádhera,“ svěřuje se paní Magdalena z Brna.

Nejen její život se Ladislavu Pilkovi doslova podařilo změnit tím, že před léty v České republice založil a začal rozvíjet obor asistované reprodukce. První kroky v socialistickém Československu přitom byly těžké. Tým Ladislava Pilky neměl potřebné přístroje ani léky kupované za valuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Významné jubileum zakladatele asistované reprodukce v ČR Ladislava Pilky připomněla redaktorka Zuzana Koluletá

V zájmu vědy se musel dopouštět dokonce i podvodů. Například když do ciziny na renomované pracoviště asistované reprodukce cestoval jako brankář házenkářského oddílu:

„Ty sportovce oni zase tak moc nekontrolovali. Čili když ji vyjelo čtrnáct a čtrnáct se jich vrátilo, tak nic nekontrolovali. Takže my jsme tam zapadli do jakéhosi házenkářského týmu a několikrát jsme s ním jeli. A když jsme dojeli do Rakouska, tak jsme je opustili a nikdo to moc nekomentoval. Ti hráči ani nevěděli, kdo to je, kdo si k nim přisedl,“ přibližuje tehdejší reálie Ladislav Pilka.

Dnes je asistovaná reprodukce zcela běžnou záležitostí. Jen v Brně funguje sedm center. Většina lékařů se tam ale stále považuje za žáky Ladislava Pilky, vysvětluje jeden z nich, Štěpán Machač:

„To, co měl pan profesor před třiceti lety, to se vůbec nedá srovnat, tam se všechno dělalo na koleně. My v současné době jsme schopní velmi účinně vybírat spermie, vybírat vajíčka, jsme schopni účinně oplozovat, jsme schopni vlastně online, minutu po minutě se dívat, jak se embryo vyvíjí, a pak vybrat to nejhezčí na ten samotný transfer.“

„Výživné roztoky, ve kterých se embrya kultivují, se strašně zlepšily a blíží se to lidskému tělu. Takže technika se stává přirozenější a přirozenější,“ dodává Machač.

O úrovni asistované reprodukce v České republice dnes svědčí i to, že řada lidí ji sem přijíždí podstoupit i ze zahraničí.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme