Ladislav Pilka, zakladatel asistované reprodukce v ČR, slaví osmdesátiny

V České republice přibývá párů, které mají problémy s plodností. Odbornou pomoc dnes musí vyhledat každý šestý a toto číslo v budoucnu patrně ještě vzroste. Je o tom přesvědčen i zakladatel asistované reprodukce v České republice Ladislav Pilka. První dítě ze zkumavky, které se jeho týmu podařilo přivést na svět, se narodilo před třiceti lety. On sám právě dnes slaví osmdesátiny a stále ještě pracuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Embryo na ultrazvukovém snímku

Embryo na ultrazvukovém snímku | Foto: Stockbyte

„Cítila jsem se skvěle, na léčbu jsme se vždycky těšila a v květnu 2009 se nám narodila naše první dcera. A když se nám po roce podařilo otěhotnět tady s tímto malým zázrakem, byla to nádhera,“ svěřuje se paní Magdalena z Brna.

Nejen její život se Ladislavu Pilkovi doslova podařilo změnit tím, že před léty v České republice založil a začal rozvíjet obor asistované reprodukce. První kroky v socialistickém Československu přitom byly těžké. Tým Ladislava Pilky neměl potřebné přístroje ani léky kupované za valuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Významné jubileum zakladatele asistované reprodukce v ČR Ladislava Pilky připomněla redaktorka Zuzana Koluletá

V zájmu vědy se musel dopouštět dokonce i podvodů. Například když do ciziny na renomované pracoviště asistované reprodukce cestoval jako brankář házenkářského oddílu:

„Ty sportovce oni zase tak moc nekontrolovali. Čili když ji vyjelo čtrnáct a čtrnáct se jich vrátilo, tak nic nekontrolovali. Takže my jsme tam zapadli do jakéhosi házenkářského týmu a několikrát jsme s ním jeli. A když jsme dojeli do Rakouska, tak jsme je opustili a nikdo to moc nekomentoval. Ti hráči ani nevěděli, kdo to je, kdo si k nim přisedl,“ přibližuje tehdejší reálie Ladislav Pilka.

Dnes je asistovaná reprodukce zcela běžnou záležitostí. Jen v Brně funguje sedm center. Většina lékařů se tam ale stále považuje za žáky Ladislava Pilky, vysvětluje jeden z nich, Štěpán Machač:

„To, co měl pan profesor před třiceti lety, to se vůbec nedá srovnat, tam se všechno dělalo na koleně. My v současné době jsme schopní velmi účinně vybírat spermie, vybírat vajíčka, jsme schopni účinně oplozovat, jsme schopni vlastně online, minutu po minutě se dívat, jak se embryo vyvíjí, a pak vybrat to nejhezčí na ten samotný transfer.“

„Výživné roztoky, ve kterých se embrya kultivují, se strašně zlepšily a blíží se to lidskému tělu. Takže technika se stává přirozenější a přirozenější,“ dodává Machač.

O úrovni asistované reprodukce v České republice dnes svědčí i to, že řada lidí ji sem přijíždí podstoupit i ze zahraničí.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme