Lasery vám na přání spustí déšť

Primitivní národy přivolávaly déšť tancem, my si k tomu asi pořídíme lasery. Švýcarští fyzikové úspěšně demonstrovali, že laserové paprsky „střílející“ do vzduchu mohou formovat kapičky vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívalový déšť

Přívalový déšť | Foto: Fotobanka stock.xchng

V posledních 50 letech se pokusy o vyvolávání umělého deště soustředily především na tvorbu kondenzačních jader. Obvykle se vytvářejí se z částic jodidu stříbrného rozptýlených ve vzduchu, kolem kterých vznikají dešťové kapky. „Účinnost této metody je sporná, a navíc existují obavy z dopadu na životní prostředí“, říkají vědci z Ženevské univerzity. Částice jodidu stříbrného ale naštěstí nejsou jedinou možností, jak docílit vzniku kondenzačních jader v mracích.

„Ekologičtější“ alternativou jsou laserové paprsky, jejichž extrémně krátké pulzy ve vzduchu ionizují molekuly dusíku a kyslíku. Podél paprsku se tak vytváří plazmový kanál z ionizovaných molekul, které mohou sloužit jako kondenzační jádra. Vědci metodu úspěšně odzkoušeli v laboratoři, kde v ledovém vzduchu nasyceném vodou vytvořili kapky vody o průměru 50 až 80 mikrometrů. Další experimenty teď proběhly pod širým nebem a vědci při nich sledovali tvorbu kapek pomocí rozptylu laserových paprsků na vodních kapičkách.

Výsledky ukázaly, že v suchém vzduchu laser na zformování kapiček body nestačí. V podmínkách s vysokou vzdušnou vlhkostí se ale rozptyl po odpálení laserových pulzů 20krát zvýšil, což ukazuje, že ve vzduchu došlo ke vzniku dešťových kapek. Je to vůbec poprvé, kdy laserové pulzy vyvolaly kondenzaci mimo laboratoř.

Zdroj: NewScientist, Nature News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme