Laureáti Nobelových cen převzali svá ocenění na ceremoniálech v Oslu a Stockholmu

Na slavnostních ceremoniálech v norském Oslu a švédském Stockholmu si letošní laureáti Nobelových cen převzali svá ocenění. Nejvíc sledovaná byla už tradičně cena za mír. Obdržel ji takzvaný tuniský Kvartet pro národní dialog, který se zasloužil o formování demokracie v Tunisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci tuniského Kvartetu pro národní dialog | Zdroj: Reuters

Zástupci Kvartetu v norském Oslu především zdůraznili, že cena patří všem politickým hráčům v Tunisku, kteří se rozhodli hájit zájmy země namísto zájmů svých stran.

Podle jednoho z laureátů, Husajna Abbáse, je to i odměna pro politické aktivisty. „Toto ocenění je i pro tuniské ženy a skupiny mladých lidí, kteří se nebáli vystoupit proti diskriminaci a bojovali za svá práva,“ říká.

Tuniský Kvartet pro národní dialog získal cenu za aktivitu, kterou tato čtveřice organizací předvedla po revoluci v roce 2011. Pouliční demonstrace v Tunisku vedly až ke svržení autoritářského režimu. Stát se ale názorově rozdělil a dostal do rozsáhlé politické krize. Před dvěma roky vznikl Kvartet a začal usilovat o nastolení demokracie.

Podle předsedkyně Nobelova výboru Kaci Kullman-Fivevové dokázal Kvartet obnovit mírový proces v době, kdy byla země na pokraji občanské války:

„Práce Kvartetu pomohla vytvořit lepší základy pro mírové řešení konfliktu a zabránit násilí. Jsme svědky příběhu plného odhodlání vybudovat silné instituce, které zajistí v zemi spravedlnost a stabilitu. Příběhu o vůli dosáhnout dialogu a spolupráce.“

Ceny předával král

Ceny za literaturu, ekonomii, fyziku, chemii a lékařství dnes ve Stockholmu osobně předal švédský král Karel XVI. Gustav. Ceremoniálu přihlížela asi tisícovka lidí a přišla na něj i norská královská rodina.

Například laureátkou ceny za literaturu je pro letošek běloruská novinářka a prozaička Světlana Alexijevičová. Její tvorba popisuje události druhé světové války, černobylské katastrofy nebo války v Afghánistánu.

Mezi oceněnými jsou i dva Japonci - vědec Takaaki Kadžita se s kanadským kolegou Arthurem Brucem McDonaldem podělil o cenu za fyziku. Parazitolog Satošiho Omuru pak spolu s Číňankou Tchu Jou-jou významně vylepšili postupy v léčbě malárie.

Držitelé Nobelovy ceny za rok 2015 | Foto: Český rozhlas

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme