Lék proti viru HIV urychluje stárnutí

Jeden typ léků využívaných při léčbě infekce virem HIV způsobuje předčasné stárnutí organismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus HIV pod elektronovým mikroskopem | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Takzvané inhibitory nukleosidové reverzní transkriptázy (NRTIs), z nichž nejznámější je zidovudin, byly vůbec prvním léčivem používaným pro léčbu infekce virem HIV. Potlačují množení viru tím, že blokují jeho enzym reverzní transkriptázu. Existence těchto léků přinesla průlom a mnoha pacientům prodloužila život o 10 nebo 20 let. V Evropě a Spojených státech se kvůli své toxicitě a vedlejším účinkům tento typ léků už přestává používat. Oproti novějším typům antiretrovirotik jsou inhibitory nukleosidové reverzní transkriptázy relativně levné a pacienti z rozvojových zemí by se bez nich jen těžko obešli. Lékaři na místních klinikách však často pozorují zvláštní jev: jejich pacienti často vypadají mnohem starší, než ve skutečnosti jsou.

Známky stárnutí těchto pacientů jsou podobné jako u lidí s chorobami mitochondrií. Tyto organely, které fungují jako energetické centrum každé buňky, mají svou vlastní DNA. Během života se v ní hromadí poškození, které může souviset s procesem stárnutí. Vědci z Newcastelské univerzity zjistili, že mitochondrie pacientů léčených zidovudinem a příbuznými léky připomínají mitochondrie zdravých, ale mnohem starších lidí. Domnívají se, že lék urychluje hromadění poruch v mitochondriální DNA. Člověk léčený inhibitory nukleosidové reverzní transkriptázy jich pak za 10 let nasbírá tolik, co jiný za 20 až 30let života.

Zdroj: Science Daily, Nature Genetics

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme