Lékaři testují nové možnosti léčby rakoviny prostaty

Rakovina prostaty začíná docela nenápadně a zpočátku se projevuje hlavně menšími urologickými obtížemi při močení, může však, jako každá rakovina, končit smrtí. Rakovina prostaty tvoří čtyři procenta všech onkologických onemocnění a v České republice jí onemocní přibližně šedesát mužů ze sta tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

Centrum pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty ve Fakultní nemocnici Motol dnes pořádá seminář k problematice diagnostiky a léčby prostaty, kterého se zúčastní významní odborníci a kapacity v oblasti léčby tohoto onemocnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o desáté o onemocnění mluvila primářka Radioterapeuticko-onkologické oddělení FN Motol Jana Krausová

Ve Světě o desáté jedna z přednášejících, primářka Radioterapeuticko-onkologické oddělení FN Motol Jana Krausová reagovala na zprávu médií, že v laboratořích pražské Nemocnice v Motole se už vyrábí nová vakcína, která dokáže zastavit rozvoj některých druhů rakoviny, konkrétně ženám s rakovinou vaječníku a právě mužům s rakovinou prostaty.

„Probíhají klinické studie, kde zkoušíme vakcínu v různých fázích vývoje onemocnění. A připravují se další studie, které pokryjí široké spektrum pacientů s touto diagnózou.“ Nasazení do praxe se však dá očekávat v řádech let.

Jak připomněla, u tohoto onemocnění naštěstí existuje biologický marker, který dokáže z krve ještě před příznaky signalizovat, že s prostatou není vše v pořádku.

„U pacient ve věku na 50 let není preventivní vyšetření od věci,poznamenala Jana Krausová s odkazem na vyšetření krev nebo návštěvu urologa. „Jakékoli problémy s močením, změny ve stereotypu močení a ve vzhledu moči by měly pacienta přivést k tomu, aby se nechal urologicky vyšetřit.“

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme