Lékaři vkládají naděje do vakcíny proti meningoku typu B
Mezinárodní sdružení organizací pro meningitidu začalo kampaň, která má veřejnost upozornit na nebezpečí tohoto infekčního onemocnění. Podle oficiální statistiky postihlo loni v naší zemi téměř 67 lidí.
Skutečný počet ale může být několikanásobně vyšší. Důležité je proto zpřístupnění preventivních opatření - zejména očkování. Mluvilo se o tom i v Poslanecké sněmovně.
Na seminář k vakcinační strategii proti invazivnímu meningokokovému onemocnění byl i předseda České vakcinologické společnosti, doktor Roman Prymula:
„My sice máme vakcínu proti meningokokům, ale nekryje všechny sérotypy. Ten, který je nejčastější, typ B, jsme doposud schopni pokrýt nebyli.“
„Vakcína proti typu B je v závěrečné fázi schvalovacího řízení v EU a myslíme, že by mohla být schválena někdy mezi 1.a 2. kvartálem roku 2012 a mohla by být k dispozici,“ uvedl Prymula s tím, že jde o vakcinu průlomovopu.
„Tato vakcína se liší tím, že se programově zjistilo, které proteiny jsou obsaženy v bakterii, a byly vytipovány ty, které jsou dostatečně imunogenní a následně schopny bakterii zahubit.“
Za důležité označil Prymula okamžik rozpoznání choroby a zahájení léčby, protože onemocnění se zprvu chová jako chřipkové a přináší řadu následných komplikací. „Přestože je počet onemocnění nižší, je počet úmrtí prakticky konstantní.“
„Když bude k dispozici vakcína proti typu B, budeme vážně uvažovat o plošném očkování,“ uvedl Roman Prymula a připomněl, že by ale byla zachována dobrovolnost.