Léky s paracetamolem tlumí kromě bolesti i emoce, tvrdí vědci z Ohia

Američtí vědci tvrdí, že paracetamol – látka tlumící bolest, kterou lidé znají třeba z paralenu nebo coldrexu – může tlumit lidské emoce. Lékaři ale upozorňují, že závěry jsou předčasné. Aby se léky s paracetamolem skutečně mohly jednou požívat i proti depresím, bylo by potřeba ještě dalších testů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, zdravotnictví. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Carlos Porto

Vědci z univerzity v Ohiu na základě poznatků kanadských psychologů testovali vliv paracetamolu na 82 lidech. Půlka z nich dostala dávku této látky, druhá polovina placebo.

Všem pak vědci předložili 40 fotografií, které měly vyvolat různé emoce, od negativních až po pozitivní. Test prokázal, že lidé s paracetamolem reagovali utlumeně a sami popsali, že pociťovali méně emocí.

Předčasné závěry

Britský server The Guardian i některá další média to prezentovali tak, že by lidé mohli léky s paracetamolem používat třeba proti depresím. Psychiatr Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny ale upozorňuje, že to jsou předčasné závěry.

Paracetamol se používá v lécích proti bolesti a na tlumení vysokých teplot. Na trhu je především v tabletách o síle 500 miligramů, ale také jako injekce nebo čípky. Hlavní nevýhodou paracetamolu je poškozování jater, negativní vliv se ještě výrazně zvyšuje při požití alkoholu.

„První problém je ten, že pokus na Ohio State University byl prováděn na zdravých dobrovolnících, kterým promítali nějaké obrázky a oni na to určitým způsobem reagovali. Samozřejmě jinak reaguje člověk, který je v duševní pohodě nebo v neutrálním rozpoložení, a jinak člověk, který třeba prožívá duševní krizi,“ upozorňuje Nešpor.

Jestli paracetamol pomáhá i lidem v nějaké emoční krizi, to zatím nikdo neví. Aby se tedy mohly léky s touto látkou používat třeba právě i proti depresím, musela by výsledky testů ohijské univerzity podpořit ještě jiná instituce.

„Je to nový a ojedinělý poznatek a než by se něco začalo v medicíně používat, tak je potřeba, aby to ověřilo více pracovišť,“ vysvětluje Karel Nešpor.

Poškodit může játra i ledviny

Paracetamol patří mezi volně dostupnými léky mezi jedny z nejbezpečnějších. I on však má vedlejší a škodlivé účinky.

„Může poškodit játra, může poškodit ledviny. Takže žádný z těchto léků se nehodí třeba k mírnění kocoviny, protože by sice mohl zmírnit bolest, ale celý stav zhoršit a způsobit tam nějakou velmi nepříjemnou komplikaci,“ varuje Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny.

Každou bolest a každý problém, který by lidé jinak řešili právě nějakými tlumícími léky, navíc podle Karla Nešpora prý vyřeší půlhodinová procházka.

mka, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme