Lidé si můžou poprvé prohlédnout vzácný Mendelův rukopis základů genetiky

Lidé si v Česku vůbec poprvé budou moci prohlédnout unikátní rukopis Pokusy s rostlinnými hybridy, ve které Gregor Johann Mendel popsal svou teorii dědičnosti. Rukopis, který se do Česka vrátil po 25 letech, je součástí výstavy v Národním technickém muzeu v Praze, která začíná dnes. Přesně před 190 lety se slavný přírodovědec a zakladatel moderní genetiky narodil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rukopis  přírodovědce Johanna Gregora Mendela

Rukopis přírodovědce Johanna Gregora Mendela | Zdroj: ČTK

„Výstavu jsme koncipovali pro širokou veřejnost a je připravena nenásilnou formou, aby prostý návštěvník pochopil a dozvěděl se něco o životě a díle Gregora Johanna Mendela,“ říká kurátorka Daniela Vránová.

Středobodem práce opata augustiniánského kláštera byly pokusy s hrachem setým, zjednodušeně řečeno ho zajímalo které vlastnosti a jak rostliny dědí. Svému bádání na tomto poli zasvětil deset let svého života, na tuto etapu upozorňují i drobné předměty ve vitrínách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Mendelova muzea v Brně Ondřej Dostál ve Světě o desáté

„Tady máme vystaven jeho mikroskop, který používal při svých pozorováních, i jeho vlastní brýle,“ doplňuje Vránová.

Mendelovy objevy byly zcela zásadní v propojení biologických oborů a matematiky a statistiky. Mendel při dlouhodobých pozorováních s hrachem přišel na souvislosti základu principu dědičnosti a přenášení vloh, genů mezi rodiči a potomky,“ poznamenal ředitel Mendelova muzea v Brně Ondřej Dostál.

Mendel byl také oblíbený pedagog, věnoval se včelařství nebo meteorologii a ve všech těchto oborech si vedl s výbornými výsledky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s britským spisovatelem Simonem Mawerem, autorem knihy ‚Mendelův trpaslík‘

„Rozhodně musel být velmi ctižádostivý, velmi pracovitý a pilný. A i geniální, protože on nevěděl, že jsou geny, že jsou nějaké mikročástice, on tomu teda říkal elementy, a nevěděl, co děje uvnitř buněk. Ale podařilo se mu naformulovat si otázky a pak je i vysvětlit. Musel být velmi vstřícný, protože byl oceňován i lidmi,“ upřesnil Dostál.

Tím nejvzácnějším exponátem je na výstavě originál rukopisu Pokusy s rostlinnými hybridy, zapůjčilo ho sem brněnské opatství. Zpět do České republiky se tento unikát vrátil nedávno, po dlouhých 25 letech.

„Popisuje v nich svou teorii dědičnosti, ve které vyhodnotil své dlouhé pokusy při křížení hrachu setého,“ dodává Vránová s tím, že rukopis sestává z dvanácti dvojlistů a jednoho protokolu. „Je to dílo ohromné hodnoty,“ uzavírá.

Martina Mašková, Eva Rajlichová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme