Loď s českými vědci uvízla v ledu. Na stanici na Rossově ostrově je dopravil vrtulník

Šestnáctičlenný tým vědců z brněnské Masarykovy univerzity musel přepravit z ledoborce na antarktickou stanici na Rossově ostrově vrtulník. Stanice stojí v zálivu, který pokryla tak silná vrstva ledu, že se loď nedostala blíže než na 18 kilometrů od stanice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká stanice Johanna Gregora Mendela leží v severní části ostrova Jamese Rosse na pobřeží průlivu prince Gustava. Vlevo v pozadí tufový kužel Bibby Hill, vpravo na horizontu severní část Antarktického poloostrova (Grahamovy země).

Česká stanice Johanna Gregora Mendela leží v severní části ostrova Jamese Rosse na pobřeží průlivu prince Gustava. Vlevo v pozadí tufový kužel Bibby Hill, vpravo na horizontu severní část Antarktického poloostrova (Grahamovy země). | Foto: Daniel Nývlt

Čeští vědci nejsou na Antarktidě žádnými nováčky. Letos se tam vydala v pořadí už osmá výprava brněnské Masarykovy univerzity.

Ačkoli je v Antarktidě v této době léto a teploty nedosahují svého lokálního minima, moře může být pod vlivem odcházející zimy poměrně hodně zamrzlé, což často způsobuje ledoborcům obtíže. Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové tato situace ale není neobvyklá.

K cíli na českou vědeckou stanici na Rossově ostrově tedy současná výprava sice v pondělí dorazila, jenže kvůli mořskému zámrzu nikoli lodí, ale vrtulníkem.

Badatelé si do vrtulníku mohli vzít jen nejnutnější zavazadla. „Vědci na podobné situace musejí být připraveni. Jsou sbaleni tak, aby se bez zbytku nákladu obešli, aby tu situaci zvládli,“ říká Tereza Fojtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O české expedici v Antarktidě mluvila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová

Na palubě ledoborce tak zůstaly kontejnery s materiálem, bez kterého se budou muset dočasně obejít.

„Expedice doufá, že pokud bude v dalších dnech foukat správný a dostatečně silný vítr, bude možné učinit začátkem února druhý pokus o výsadek kontejneru. Ale jestli to možné bude, se opravdu uvidí a bude to záviset na počasí,“ vysvětluje Tereza Fojtová.

Odborníci by měli na české stanici Johana Gregora Mendela strávit dva měsíce. Zkoumají zde dlouhodobě změny klimatu jako například rychlost ústupu ledovců či rozmrzání permafrostu. Pozorují a modelují také škodlivé UV záření, které k povrchu Země proniká nejčastěji právě nad Antarktidou. Skupina vědců - biologů zkoumá reakci vegetace či bezobratlých živočichů na měnící se klimatické podmínky. Lékař expedice chce také letos zjišťovat míru stresu členů výpravy.

„Ze zpráv, které k nám zatím dorazily, plyne, že jsou všichni v naprostém pořádku. A dokonce jsou mile překvapeni tím, jak rychle se jim letos podařilo stanici zprovoznit. Zvládli to během jediného dne,“ dodává Tereza Fojtová a uzavírá:

„Radost jim dělá také to, že oproti předchozím rokům na ostrově samotném není v nižších polohách téměř žádný sníh, což potom výrazně usnadňuje práci v terénu.“

Univerzita je se stanicí v kontaktu prostřednictvím emailu a informace potom zveřejňuje na svých stránkách či na stránkách polárního výzkumu.


Zvětšit mapu

Zdenka Turková, Helena Berková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme