Metoda ultrazvukové mužské antikoncepce má ještě mnoho nejasností

Vědci hlásí objev v hledání způsobu mužské antikoncepce. Určitá dávka ultrazvuku prý vede ke snížení počtu spermií na úroveň, která by u lidí způsobila neplodnost. Zatím je ale vše teprve na začátku, testování probíhá na krysách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spermie, ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Profimedia

Jedná se o mechanické působení ultrazvuku na zárodečnou tkáň varlat, které má dočasný účinek. Vědci sami přiznávají, že nedokážou zabezpečit, aby v ejakulátu nebyla ani jedna spermie a zatím se neví, jestli je opakované působení ultrazvuku bezpečné.

„Hodnota, která se tam udávala – okolo patnácti milionů spermií na mililitr – může být nespolehlivá,“ říká Libor Zámečník z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Je to arbitrární hodnota, podle které se říká, že je muž neplodný. Ale pokud se najde byť jedna spermie, má dnešní medicína možnost zajistit neplodnému páru potomka. Tak, jak se snižuje hladina spermií v ejakulátu, snižují se i arbitrární hodnoty. Kdysi to bylo 100 milionů na mililitr,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Urolog Libor Zámečník z Urologické kliniky VFN hodnotí novou metodu mužské antikoncepce

Autoři článku zveřejněného v odborném časopise Reproductive Biology and Endocrinology navíc zatím nevědí, jestli nejde o nevratný zásah, tedy spíše o sterilizaci.

„Muži samozřejmě touží po nějakých alternativách a ptají se po nich. K této metodě bych však byl zdrženlivě optimistický. Jak říkají sami vědci, je to jenom slibný kandidát. Výzkum musí pokračovat dál,“ upozorňuje Zámečník.

Zpravodajský server BBC News v této souvislosti upozorňuje, že podobný pokus se údajně prováděl i v 70. letech a naznačil, že by dávka ultrazvuku musela trvat dvakrát patnáct minut. Metoda by se proto musela vyvinout tak, aby nebyla zdraví škodlivá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Zámečník odpovídal na toto téma také ve Světě o jedné Rádia Česko

Doposud je jedinou metodou k úplné sterilizaci chirurgická vasektomie, tedy přerušení chámovodů. U nevyléčitelných deviantů se pak přistupuje ke kastraci. Podle Zámečníka by ultrazvuková metoda kastraci nahradit nemohla.

„To jsou dvě odlišné metody v různých indikacích, tam bych o této metodě rozhodně neuvažoval,“ vysvětluje.

Muži, kteří musí podstoupit různá urologická vyšetření prostřednictvím ultrazvuku, se ho však podle něho nemusí bát. Američtí vědci prý pro metodu používali razantnější schémata ultrazvukového působení.

Vladimír Kroc, Naďa Bělovská, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme