Mezinárodní komise zhodnotila kvalitu práce českých vědců

Čtyři sta vědeckých týmů z ústavů Akademie věd bylo v předešlých měsících pod drobnohledem mezinárodních komisařů. Kontrolovali hlavně kvalitu jejich práce za posledních pět let. Zhruba šedesát procent vědeckých týmů mělo podle odborníků velmi dobrou úroveň a podle vedení Akademie by měly za svoji práci dostat také více zaplaceno. Naopak slabší vědci získají z rozpočtu méně peněz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Pro dva vědecké týmy z Filosofického ústavu to bylo velké zklamání. Práce vědců z oddělení pro studium díla Jana Amose Komenského a studia dějin novější české a evropské filosofie, se komisařům příliš nelíbila. A podle jejich mínění patří mezi ty podprůměrné. Ředitel ústavu Pavel Baran s hodnocením souhlasí. I když mu právě u týmu, zkoumajícího Komenského odkaz, přijde příliš kritické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dopadlo hodnocení vědeckých týmů v Akademii věd, zjišťovala Petra Benešová

„V posledních letech se kolegové věnovali především studiu a interpretaci a nikoli vydávání kritické edice. V tom došlo ke značnému zpoždění, to je naprosto relevantní výhrada, nicméně se domnívám, že hodnocení známkou 4 je příliš přísné a současně je třeba zdůraznit, že i ve stanovisku akademické rady je jasně řečeno, že v této edici by se mělo nejen pokračovat, ale měla by se dále rozvíjet,“ upozornil Baran.

Špatnou známku si odnesli například i výzkumníci z Orientálního ústavu, Ústavu experimentální medicíny, nebo Geologického ústavu. Nejhorší hodnocení dostal tým z oddělení větrné energie z Ústavu fyziky atmosféry.

„Je tam jedna pětka, nějaké čtyřky, relativně více trojek. Vcelku bych řekl, že máme asi 20 procent týmů, které byly hodnoceny jako velmi špičkové, to znamená na světové úrovni, pak máme kolem 60 procent týmů, které jsou velmi dobře srovnatelné s mezinárodní úrovní, ale nedosahují špičky a pak máme týmy, které nejsou tak dobré,“ vypočítává předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Půjde o peníze

Právě špatné týmy, u kterých komisaři nenašli ani dobré odborné publikace ani patenty nebo kvalitní personální obsazení, by měly v dalších letech dostat méně peněz.

„Ten problém je složitější a my v další etapě budeme jednat o výsledcích hodnocení s vedením jednotlivých ústavů, ale samozřejmě týmy, které mají horší hodnocení, pro ústav přinesou méně peněz. Když někam chceme přidat a my chceme přidat špičkovým týmům, abychom je ještě více podpořili, tak musíme někde ubrat,“ říká Drahoš.

Ředitelé ústavů jsou ale připraveni některé své hůře hodnocené vědecké týmy bránit. Právě ve Filosofickém ústavu dostal tým, bádající nad Komenského spisy, od komisařů známku tři. Akademická rada Akademie věd ji ale nakonec ještě snížila na čtyřku.

„Budu se snažit spolu s kolegy připravit relevantní argumenty, ale na druhé straně musím říci, že v principu to není možné kritizovat, protože kdo jiný by měl mít vhled, než vedení Akademie věd,“ říká ředitel Filosofického ústavu Pavel Baran.

Známky se snižovaly například i u některých týmů Ústavu jaderné fyziky. Podle předsedy Akademie Jiřího Drahoše bylo nutné hodnocení upravovat. Ne každá komise prý měla stejně přísná měřítka a ne každá dobře znala dlouhodobou práci vědců.

Akademická rada proto snížila známky asi v deseti procentech případů. O výsledcích hodnocení za deset milionů korun, které se poprvé zaměřilo na konkrétní vědecké týmy, dnes diskutuje také Akademický sněm.

Příklady týmů s hodnocením 1 - vynikající:
Sluneční oddělení, Astronomický ústav
Spintronika a nanoelektronika, Fyzikální ústav
Optické senzory, Ústav fotoniky a elektroniky
Optické mikromanipulační techniky, Ústav přístrojové techniky
Seismické oddělení, Geofyzikální ústav
Oddělení biofyzikální chemie, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského
Bioorganická chemie, Ústav organické chemie a biochemie
Struktura a dynamika nukleových kyselin, Biofyzikální ústav
Nádorová imunologie, Mikrobiologický ústav
Laboratoř molekulární cytogenetiky a cytometrie, Ústav experimentální botaniky
Oddělení myší molekulární genetiky, Ústav molekulární genetiky
Molekulární parazitologie, Biologické centrum
Středisko pro výzkum paleolitu a paleontologie, Archeologický ústav Brno
Umění raného novověku, Ústav dějin umění
Centrum medievistických studií, Filosofický ústav
Oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český

Příklady týmů s hodnocením 4 - vyhovující:
Centrum diagnostiky materiálů, Ústav termomechaniky
Laboratoř fyzikálních vlastností hornin, Geologický ústav
Laboratoř stresové fyziologie, Ústav experimentální botaniky
Laboratoř biologie nádorů, Ústav živočišné fyziologie a genetiky
Oddělení pro dějiny novější české a evropské filosofie, Filosofický ústav
Oddělení současné lexikologie a lexikografie, Ústav pro jazyk český

Příklady týmů s hodnocením 5
Oddělení větrné energie, Ústav fyziky atmosféry

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme