Mezinárodní rok chemie začal snídaní vědkyň

Říkají, že je to láska na celý život. Chemie je prostě podle nich nádherná, člověk se dostane do oblastí, kde nikdo před ním třeba nebyl. Může experimentovat, získává nové výsledky a je to nová práce. Ženy ve vědě chemii jako obor chrání, podle nich ji ale zahanbují učitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř | Foto: Tomáš Adamec

V čem může být chemie pomocná a zajímavá, se řešilo právě na snídani vědkyň v rámci Mezinárodního roku chemie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní rok chemie začal snídaní vědkyň. Navštívila ji i reportérka Klára Bílá

Myšlenka uspořádat akci věnovanou právě ženám v chemických oborech vznikla v Austrálii a měla za cíl propojit v jediný den ženy vědkyně z celého světa.

České vědkyně se spojily přes komunikační program Skype s těmi v Polsku.

Součástí české Snídaně byla na půdě Akademie věd panelová diskuse několika významných vědkyň z oboru na téma Chemie v životě, ženy ve vědě, ženy v chemii.

Co třeba k chemii přivedlo Jitku Moravcovou z Ústav chemie přírodních látek?

„V sedmé třídě jsme měli nový předmět chemie, ten se mi velmi líbil, takže jsem pak studovala průmyslovku, vysokou školu, dělala jsem doktorát a chemii jsem zůstala věrná celý život. Mám ji ráda, je to zajímává práce. Člověk kombinuje intelektuální práci s experimentální v laboratořích. Nikdy nevíte, jak dopadne pokus, je to trošku detektivka. Ano, je to láska na celý život,“ říká.

Chemie je neoblíbený předmět. Podle vědkyň za to mohou učitelé

Došlo také ale i na otázku, proč je chemie v očích mladých spíše předmětem neoblíbeným. A dámy se shodly, že nedobře se na tom podílí úroveň učitelů na základních, ale hlavně na středních školách. Říká to i Gabriela Basařová z Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství:

„Poznáte, když děti přijdou na vysokou školu, zda jim byla chemie přednášena jako nudný předmět, nebo zda tam byl člověk, který zaujal.“

Vysoké školy společně s Akademií věd budou pořádat další akce v rámci mezinárodního roku chemie. Najít je lze na webových stránkách rokchemie.cz.

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme