Místo prázdnin chemické pokusy. Na pražskou VŠCHT se sjeli středoškoláci z celé republiky

V posledním srpnovém týdnu si někteří učitelé a jejich žáci zkrátili prázdniny. Místo na koupání nebo na výlety vyrazili do laboratoří pražské Vysoké školy chemicko - technologické, kde si pod dohledem zkušených vědců otestovali zajímavé pokusy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

Během tří dnů se také dozvěděli novinky z biochemického výzkumu. Letní škola s názvem Chemie pro život se letos koná už po sedmadvacáté a jako každý rok chtějí organizátoři nadchnout pedagogy a školáky pro vědecké bádání.

Doktorand Jaromír Hnát ukazuje v malé laboratoři na stolní desku a různé přístroje. Jeho výklad sleduje pětice středoškoláků, kteří se poslední srpnový týden účastnili Letní školy Chemie pro život. Zajímavé pokusy tady bedlivě pozorovala i Lucie Pejchalová ze Střední zdravotnické školy v Jihlavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Letní školu Chemie pro život vás zavede reportérka Petra Benešová

„Mě nabídla moje profesorka chemie, jestli bych sem nechtěla jet, protože mě chemie zajímá a tak jsem souhlasila.“

Praktické ukázky v laboratořích pomohou studentům nejen v běžných hodinách chemie, ale také v jejich budoucí kariéře, popisuje Lucie Šnajdrová z českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

„Jednak přemýšlím o studiu vysoké školy a pak taky píšu seminární práci, takže se mi ta přednáška tady hodila.“

Nejen studenti ale také učitelé ze středních a vysokých škola absolvují přednášky jak v laboratořích, tak také v Národní technické knihovně. Diskuse Letní školy jsou zaměřené od praktické chemie, biochemie až například po toxikologii.

„Navštěvuji tuto školu po mnoho let, protože je to výborný zdroj nových informací. Vedle toho je to velmi milé setkání s kolegy učiteli, kdy řešíme spoustu společných problémů,“ říká odborná asistentka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Renata Šulcová.

Podle další učitelky Miroslavy Sekyrkové z českobudějovického Gymnázia Jírovcova, mohou přednášky obohatit kantorům výuku.

„Když jsme byli v laboratoři, zjišťovali jsme kvalitu džusu. Zjišťovali jsme to jak senzoricky, tak i pomocí přístrojové techniky. To jsou přístroje, ke kterým se v běžných hodinách nedostanete. Jsou to věci, které jsou využitelné pro život.“

Zájem roste každým rokem

O letošní sedmadvacátý ročník Letní školy je velký zájem, dodává jeden z organizátorů Luděk Joska z Vysoké školy chemicko - technologické.

„Je tady v tuto chvíli 140 středoškolských pedagogů a 160 studentů. Ono to opravdu rok od roku narůstá, což je pro nás příjemná záležitost, protože je vidět, že zájem je.“

Účastníci Letní školy, kteří přijeli z celé České republiky, si během tří přednáškových dnů platí jen ubytování a jídlo. Celý odborný program pak mají zdarma.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme