Mladá fyzička získala za výzkum nanočástic cenu Doctorandus

Přední čeští vědci a vědkyně převzali tradiční vládní ocenění. Národní cenu vlády zvanou Česká hlava obdržel onkolog a hematolog Pavel Klener. Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk. Kromě vědců známých jmen byli ale oceněni také někteří mladší vědci. Cenu Doctorandus pro studenty doktorského studijního programu získala Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Doctorandus získala studentka Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK (vlevo). | Foto: ČTK

Anna Fučíková se věnuje výzkumu nanočástic, zejména křemíkovým nanokrystalům. Objevila, že jsou ve srovnání s některými jinými nanočásticemi úplně netoxické a po čase se samy v organizmu rozkládají. Lze je tedy přidávat do organizmu a pak sledovat jejich cestu v těle uvnitř buňky.

„Když je dáme do člověka, tak za 3 měsíce ten člověk vůbec neví o tom, že to měl. Rozloží se to na nanosoučásti, které běžně jíme. V procesu léčby si toho všimne, protože mu odumře pár buněk, ale jakmile proběhne léčba, už o tom nebude vědět,“ říká Anna Fučíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Laureátky ceny Doctorandus Anna Fučíková ve večerních Ozvěnách dne

Laureátky ceny Doctorandus se také podílela na přípravě a úpravě povrchu křemíkových nanočástic, které by se v budoucnu mohly používat i pro léčbu rakoviny.

„My pracujeme s mikrogramovým množstvím látky, která pro laika vypadá jako bílý prášek, vystavíme ji různým chemikáliím a cílem je navázat nějakou skupinu s reakční skupinou na tomto krystalku,“ popsala Fučíková.

Po speciální úpravě povrchu jsou křemíkové nanokrystaly schopny vytvářet takzvaný singletní kyslík, který se sloučí s čímkoli, co je v jeho v okolí. Teoreticky by pak mohl zabít právě rakoviné buňky.

Cenu Česká hlava získal onkolog Pavel Klener a cenu Invence kardiolog Jan Pirk

Číst článek

Cílem projektu Česká hlava je popularizovat vědu a zvýšit společenskou prestiž tuzemských technických a vědeckých pracovníků. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme