Moldan: Ekonomická recese zpomalila nárůst produkce skleníkových plynů

Světová meteorologická organizace dnes vydá zprávu mapující znečištění ovzduší skleníkovými plyny. Právě skleníkovým plynům, mezi které patří oxid ohličitý, metan, oxid dusný a freony, se přičítá celkové zvyšování teploty na planetě, které zřejmě souvisí se změnami klimatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bedřich Moldan | Foto: moldan.cz

„Výsledky výroční zprávy nechci předjímat, vím ale, jakým směrem se v současné době informace berou. Konstatuje se, že se emise skleníkových plynů díky poklesu ekonomické aktivity v posledních dvou letech globálně nezvýšily tak, jak se původně předpokládalo. To je dobrá zpráva,“ říká ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK v Praze profesor Bedřicha Moldan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhledu na budoucí boj proti zvyšování produkce skleníkových plynů mluvil na Rádiu Česko ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK v Praze profesor Bedřicha Moldan

„Na druhou stranu špatnou zprávou je to, že emise skleníkových plynů stále stoupají a není naděje, že by tomu bylo v nejbližší době jinak. Žádná globální dohoda není na obzoru a tak lze očekávat, že se probíhající změna klimatu ještě prohloubí,“ pokračuje Moldan, podle kterého globální oteplování, extremita počasí a zvyšování hladin oceánů budou ještě výrazněji ohrožovat život na celé planetě.

„Trend je v podstatě pořád stejný. Odhodlání dělat něco se znečištěním skleníkovými plyny existuje. Jenže je to vše závislé na situaci v jednotlivých klíčových zemích. Situace v USA je stále stejná, jako před rokem, kdy na konferenci v Kodani nemohly ohlásit žádné závazky, protože na to neměly připravenou legislativu. Jsou ale určité signály, že se snad změní situace v Číně, která si uvědomuje, že její hospodářský rozvoj není v současné podobě enviromentálně udržitelný,“ uvádí Moldan.

Jan Piroch, Filip Musil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme