Mouchy s falešnými vzpomínkami

Skupina mušek, které žijí v laboratoři Oxfordské univerzity, má určitý druh pachu spojený s nepříjemnými zážitky. Jejich vzpomínky jsou ale falešné - mušky nic zlého neprožily a vzpomínky jim vědci vnutili pomocí laseru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drozofila

Drozofila | Foto: licence CC, André Karwath

Dřívější výzkum ukázal, že pachové podněty u mušek drozofil vyvolávají odezvu v houbovitém tělísku tvořeném pouhými 12 neurony, které se nachází v temenním laloku mušího mozku. Vědci přišli na to, že právě díky tomuto houbovitému tělísku si moucha dokáže nepříjemný zážitek - například elektrický šok - spojit s určitým pachem a nadále se mu vyhýbat.

Tým vědců z Oxfordu při zkoumání tohoto fenoménu využil optogenetické metody. Jejich podstatou je genetická modifikace neuronů, díky které buňky reagují na záblesky světla z laserových pulzů. Vědci tímto způsobem upravili buňky houbovitého tělíska, a začali mouchy trénovat.

Ve chvíli, kdy muška ucítila pach plynu metylcyklohexanolu, obdržel její mozek laserový signál, který v něm spustil stejnou reakci jako nepříjemné zážitky. Mušky ve skutečnosti žádné neměly, ale podle článku na stránkách Nature se díky falešným vzpomínkám naučily plynu vyhýbat stejně pečlivě jako ty, které které při setkání s pachem plynu obdržely elektrický šok.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme