Muž bez tváře už po transplantaci chodí na veřejnost

Mladý Američan, který podstoupil jako první v USA a druhý na světě transplantaci celého obličeje pod vedením českého lékaře Bohdana Pomahače, se poprvé od operace objevil na veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dallas Wiens po transplantaci tváře.

Dallas Wiens po transplantaci tváře. | Zdroj: Reuters

Pětadvacetiletý Dallas Wiens, který utrpěl v roce 2008 těžké popáleniny po zásahu elektrickým proudem, si pochvaloval hlavně znovuzískání schopnosti čichu a dýchání nosem. Vyjádřil také vděčnost rodině anonymního dárce tkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor zpravodaje Víta Pohanky s českým lékařem Bohdanem Pomahačem, který vedl tým lékařů transplantujících obličejovou tkáň.mp3

Lékaři sice upozornili na fakt, že Dallasův obličej ještě nemá plně obnovené svaly a nervy, další pokroky se ale dají očekávat. Podle šéfa týmu doktora Bohdana Pomahače tato transplantace vrací Dallase do života a mimo jiné také do role plnohodnotného otce pro jeho dceru Scarlette.

„Viděli jste snímky Dallase po jeho tragickém úraze a před transplantací. Byl skoro doslova mužem bez tváře. Kromě tohoto obrovského sociálního handicapu taky ztratil schopnost čichu a měl problémy s dýcháním,“ poznamenal lékař.

Unikátní operace zahrnovala i kosti v obličeji

Dallas Wiens už médiím sdělil, že tranplantovanou tvář, kterou získal letos v březnu, vnímá jako svou vlastní. Chirurg Bohdan Pomahač prohlásil na tiskové konferenci, že výsledek operace předčil očekávání lékařů. Podle něj byl tento zákrok na poli plastické chirurgie unikátní.

"Kdybychom šli do detailů, tak tato operace, tak jak jsme ji dělali my, nebyla ještě nikdy provedena. Nicméně pokud se to zjednoduší na celkovou operaci obličeje, tak ta už byla provedena minulý rok ve Španělsku a také ve Francii, ale tam pacient bohužel zemřel," vysvětlil chirurg a dodal: "Otázka transplantace obličeje je trochu složitější, protože některé částečné transplantace obličeje zahrnovaly nejen měkké části tkáně, ale také zároveň i kostní části obličeje.“

Dallas Wiens se svou dcerkou Scarlette | Foto: Reuters

Pomahač měl při operaci nenahraditelnou roli. Musel dát dohromady nejen celou infrastrukturu, ale vymyslet i celkový plán operace. Tým se skládá z lékařů, kteří jsou odborníci v oblasti mikrochirurgie a anatomie hlavy a krku. Pomahač je jedním ze dvou nepostradatelných lékařů, kteří v týmu zajišťují odběr tkáně.

"Provedl jsem asi 80 možná 90 procent operace a řídil jsem zbytek operace doslova do posledního stehu. Veškeré nejklíčovější části zákroku jsem provedl sám s asistentem. Takže je to zatím tým, který by beze mě nefungoval. I když do budoucna to budeme muset vymyslet tak, aby byl každý nahraditelný," uzavřel Pomahač.

Vít Pohanka, Jan Prokeš, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme