Muž s umělými pumpami místo srdce se může dočkat transplantace

Český pacient, který má místo srdce dvě pumpy, se možná dočká transplantace. Oznámil to pražský IKEM. Bývalý hasič Jakub Halík přišel o srdce před pěti měsíci. Kvůli nádoru mu ho lékaři odebrali. Od té doby žije s umělým srdcem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice IKEM | Foto: Filip Jandourek

„V podstatě si to neuvědomuji, protože fungování těla je úplně stejné, akorát vám vlastně nebuší srdce a nemám tep. To je jediný rozdíl. Jinak normálně funguji, jako zdravý člověk v současné době,“ řekl Halík.

Českým lékařům se povedl světový unikát. Před časem se o něco podobného pokusili američtí specialisté. Jim ale pacient týden po zákroku zemřel. Přednosta kardiologické kliniky Jan Pirk potvrdil, že jejich úspěch přepíše učebnice fyziologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zázraku české medicíny mluvil v Ranním Radiožurnálu redaktor Nikola Bojčev

Dosud totiž učebnice tvrdí, že bez krevního tlaku nemůžou orgány jako ledviny nebo játra dobře fungovat. Pacient doktora Jana Pirka je důkazem, že to není pravda. Pumpy totiž vhánějí do jeho žil a tepen krev neustále, nikoliv v pravidelných impulzech.

„Srdce pulzuje a tím vypuzuje krev, takže máme ten takzvaný horní systolický a diastolický tlak, zatímco tohle čerpadlo, tam je turbínka, která se točí zhruba 8tisíckrát až 10tisíckrát za minutu. A to pohání krev tak, jako teče voda v potrubí,“ řekl Nově Jan Pirk.

Jindy se přitom pumpy používají pouze jako podpora srdeční činnosti. „Srdce tam zůstává, sice jako pasivní rezervoár, ale ta pumpa si čerpá krev z toho vlastního srdce. V tomto případě je srdce zcela odstraněno a bylo to z důvodu toho nádorového onemocnění,“ vysvětlil zástupce přednosty Ivan Netuka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jak umělé pumpy fungují

Pacient, bývalý hasič, se léčil s velmi agresivní nádorem, takzvaným sarkomem. Po odebrání napadeného srdce nebylo jasné, zda v těle pacienta nezůstaly další zhoubné buňky, které by metastázovaly.

V takovém případě by bylo zcela vyloučené, že by nemocný mohl někdy dostat nové srdce. Je to příběh se šťastným koncem, který napsali hlavně čeští lékaři.

Průměrně čekají pacienti v Česku na nové srdce osm měsíců. Podle lékařů navíc není vyloučené, že se po transplantaci pacient vrátí ke své původní profesi. Někteří lidé s transplantovaným srdcem aktivně sportují a uběhnou dokonce maraton.

Lenka Jansová, Nikola Bojčev, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme