Může bohatý život zahnat rakovinu?
Skoro to vypadá příliš krásně, aby to mohla být pravda: komplikované prostředí, které vnáší do života vzruch, pokusné myši zbavilo rakoviny.
Vědci z Ohijské univerzity a Cornellovy univerzity studovali myši, které namísto v holých klecích vyrůstaly v komplexním prostředí s různými prolézačkami, hračkami, běhacími kolečky a domečky. Současný výzkum naznačuje, že obohacené prostředí podporuje růst a regeneraci neuronů a dokáže udržovat paměť u zvířat, která trpí neurodegenerativními chorobami. Otázka byla, jak mozek přinucený k vyšší aktivitě ovlivní reakci těla na nádorové onemocnění.
Odpověď přinesly dvě skupiny mladých myších samečků. Jedna byla držena v kleci s jídlem, ale ničím jiným, zatímco druhá si užívala pestrého prostředí. Po několika týdnech vědci myším píchli injekci s buňkami kožního nádoru melanomu a čekali, jak se tumory budou vyvíjet. Výsledky byly velmi překvapivé: nádory myší z obohaceného prostředí byly v závislosti na délce pobytu o 43 až 77 % menší než nádory myší, které žily v holých klecích. A na rozdíl od myší z holých klecí, u některých samečků z „myšího ráje“ se rakovina vůbec nerozvinula.
Tento efekt se podle vědců nedá vysvětlit jen vyšší fyzickou aktivitou, protože u myší z obvyklé klece, které mohly šlapat v běhacím kolečku, se vyvinuly stejně velké nádory jako u těch, které žádné cvičení neměly. Protinádorový efekt obohaceného prostředí vědci připisují spíš komplexním metabolickým změnám – myši z něj měly například nižší hladinu hormonu leptinu, který je spojován s obezitou a nádorovým bujením. Naopak vyšší byla hladina stresového hormonu kortikosteronu a mozkového neurotrofického faktoru BDNF. Tyto výsledky spolu s pozorováním chování myšek naznačují, že obohacené prostředí vnáší do života nejen vzruch, ale také mírný stres. Že by byl mírně vystresovaný život zdravější než přílišný klid?
Zdroj: Science Now, Nature News, Cell