Muži trpící cukrovkou prvního typu mají naději na vyléčení

Cukrovkářům svítá nová naděje na to, že se do budoucna obejdou bez pravidelných inzulínových injekcí. Muži trpící cukrovkou prvního typu si totiž možná jednoho dne budou moci vytvořit vlastní buňky, které dokážou inzulín produkovat, a to s pomocí tkáně varlat, uvádí server Aktuálně.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diabetes, cukrovka | Zdroj: Stock Exchange

Ten popisuje výsledky studie, kterou provedli vědci z Georgetownské univerzity pod vedením docenta Gallicana. Podle výzkumu je možné buňky z varlat po izolaci přeprogramovat právě na buňky tvořící inzulín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové metodě léčby cukrovky mluvil místopředseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Je to jeden z dalších z velké řady objevů, které posouvají možnosti léčby diabetu zejména prvního typu někam k nápravě situace, kdy je pacient doposud životně závislý na aplikaci inzulínu,“ řekl místopředseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

Zdůraznil, že tato metoda se týká pouze pacientů s cukrovkou prvního typu, jichž je pět až šest procent z celkového počtu cukrovkářů. Jde o lidi, kteří si nemohou tvořit inzulín, protože jejich buňky, které ho vytvářejí, jsou zničeny.

Ondřej Černý, Martin Křížek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme