Myším krmeným geneticky upravovanou kukuřicí narostly velké nádory

Výsledky poslední studie o geneticky upravené kukuřici jsou alarmující. Prokazují jednoznačně toxické účinky, a to v krátkodobém časovém horizontu. Francouzské ministerstvo zemědělství se bude těmito výsledky ihned zabývat, a pokud se výsledky studie potvrdí, zakáže dovoz GMO kukuřice do Francie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kukuřice

Kukuřice | Foto: Corel GALLERY

Studii prováděl tým expertů z univerzity v Normandii dva roky pod vedením odborníka Gillese-Erica Seraliniho, který se výzkumem zabývá od roku 1997.

Výsledky, které pak publikoval renomovaný časopis Food and chemical toxicology ve Spojených státech, byly překvapivé. Vyplývá z nich, že geneticky modifikované potraviny jsou pravděpodobně mnohem nebezpečnější pro lidské zdraví, než se dříve myslelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry studie o škodlivosti geneticky upravené kukuřice přiblížil spolupracovník Čro ve Francii Jan Šmíd

Experti při dvouletých pokusech na hlodavcích zjistili, že se u nich v poměrně krátkém časovém období objevily nádory velikosti pingpongového míčku. Studie také potvrdila, že v minulosti nebyl zkoumán vliv geneticky upravovaných potravin na zdraví v dlouhodobém horizontu.

Na zjištění výzkumníků téměř okamžitě reagovala francouzská vláda. Na její popud by měl zdravotní úřad prověřit výsledky studie a vydat stanovisko, zda konzumace takto upravené potraviny ohrožuje lidské zdraví.

Ministr zemědělství Stéphane Le Foll prohlásil, že pokud se výsledky studie potvrdí, okamžitě zakáže dovoz jednoho typu takto upravované kukuřice. Jedná se o typ NK603, kterou produkují hlavně Spojené státy. Francie dováží ještě dva další typy.

Spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd upozorňuje, že výsledky studie způsobily ve Francii značný rozruch. Sdělovací prostředky o záležitosti podrobně informují a objevily se už hlasy volající po okamžitém zákazu všech geneticky modifikovaných potravin.

Jan Šmíd, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme