Na hodinách apokalypsy je za pět minut dvanáct

Čas na symbolických hodinách apokalypsy, které ukazují, kolik času zbývá do zničení světa atomovou válkou, ukazují za pět minut 12. Hrozba se nepatrně zvětšila, alespoň podle vědců z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, Věstníku jaderných vědců, sdružených kolem stejnojmenného chicagského časopisu. Vědci proto posunuli minutovou ručičku o minutu blíž k dvanáctce. Zdůvodňují to nedostatečným pokrokem v řešení otázek týkajících se jaderné bezpečnosti a změn klimatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za pět minut dvanáct | Zdroj: Reuters

Zpráva o posunu minutové ručičky takzvaných hodin apokalypsy přichází v době sílícího napětí mezi Západem a Íránem. Mezinárodní agentura pro atomovou energii v pondělí potvrdila, že Írán spustil v přísně střeženém skalním komplexu Fardo zdokonalené centrifugy pro obohacování uranu.

Západ podezírá Írán z vývoje jaderné zbraně, což Teherán popírá. Evropská unie mezitím zvažuje sankce, které by mohly omezit nákup íránské ropy. Teherán kvůli tomu opakovaně hrozí blokádou Hormuzského průlivu.

Z Teheránu dnes také přišla zpráva o výbuchu, při kterém zahynul jaderný vědec Mustafá Ahmadí Rošán. Podle íránských médií pracoval v jaderném komplexu Natanz. Írán z jeho smrti obviňuje Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvýšení hrozby jaderné katastrofy ve světě mluvil na Rádiu Česko jaderný vědec František Janouch

Zvýšení hrozby jaderné katastrofy ve světě je podle jaderného vědce Františka Janoucha zapříčiněno především zprovozněním odstředivek na obohacování uranu:

„Jde o stupeň obohacení, který je udáván jako dvacetiprocentní, což zdaleka nestačí na výrobu zbraňového plutonia, které by bylo potřeba k výrobě efektivní bomby.“

„Rizika jsou ale i kvůli globálnímu oteplování a dalším věcem. Poprvé se v odůvodnění posunu ručiček o jednu minutu zdůrazňují také nejaderné faktory,“ dodává Janouch.

Hodiny začaly ukazovat symbolický čas, který zbývá do zániku lidstva, v roce 1947. Hodiny tehdy ukazovaly za 7 minut 12.

Podle hodin na tom bylo lidstvo nejlépe v roce 1991, kdy Moskva a Washington podepsaly smlouvu o snížení stavu strategických zbraní START 1, a kdy se rozpadl Sovětský svaz. Hodiny tehdy ukazovaly 23.43. Naopak nejblíže zániku byl svět v roce 1953, po úspěšném testu americké vodíkové bomby.

Vědci naposledy hýbali s minutovou rafičkou ‚hodin apokalypsy‘ v roce 2010, tehdy ji posunuli o minutu zpátky, takže hodiny ukazovaly za 6 minut 12.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme